„Došlo mi, že mám problém, když mě přítel brutálně bil a podezříval z nesmyslných věcí.” Napsala knihu

Obrázek: toxicka-psychoza-small

„Damián jde ke mně a chytá mě za paži. Táhne mě do koupelny. ,Takže se tě ptám naposledy. Seš si jistá, že za tím zrcadlem nikdo není jo?’ Co? ,Jak by proboha mohl bejt někdo za zrcadlem?’ Místo odpovědi se napřahuje a hází skleněnou lahev na zrcadlo v koupelně. Damián má boty, ale já ne. Táhne mě za ruku směrem k zrcadlu, cítím, jak se mi střepy zabodávají do chodidel,” popisuje jednu ze skutečných událostí ze svého života dnes pětatřicetiletá Lilly Ellen v knize Toxická psychóza. Autobiografické dílo mapující čtyřleté období, kdy byla závislá na pervitinu, vnímá jako možnost, jak se z traumatizujících událostí vypsat a zároveň šířit osvětu o závislosti na drogách. „V knize popisuji, jak jsem se dostala k drogám a jak to všechno probíhalo. Svoje pocity, svoji neuvěřitelnou blbost, kterou teď s odstupem času nedokážu pochopit. Věřím, že otevře oči těm, kteří si říkají, že občas se vysmažit může být vlastně neškodná zábava. Díky podrobnému popisu toho, co drogy můžou způsobit, vám snad dojde, že zkoušet to fakt nestojí za to,” říká.

Osmnáctiletá Lilly měla život před sebou. Přestože, jak sama říká, nikdy nebyla svatoušek, k drogám měla vždy silně odmítavý přístup. To se změnilo ve chvíli, kdy se ve svých osmnácti zamilovala a se svým novým přítelem poprvé vyzkoušela pervitin. Postupně se tak začala propadat do problému závislosti a také týrání ze strany přítele, který byl pod vlivem toxické psychózy. „Toxická psychóza je velmi vážná a nebezpečná nemoc. Nejsem lékař, ale na vlastní kůži jsem zažila, co dokáže způsobit. Peklo začne v momentě, když člověk užije drogu. Člověk absolutně ztrácí kontrolu nad svým myšlením,” popisuje Lilly pro HFC. 

toxicka psychoza 3

Toxická psychóza, lidově nazývaná „stíha”, je stav, kdy člověk ovlivněný návykovou látkou začne trpět pocity pronásledování, doprovázenými halucinacemi, neklidem, zvýšeným stresem. V tomto stavu mnohdy není schopen odlišit halucinace od reality, může se tak stát nebezpečným sobě i svému okolí. Začátky vztahu byly podle Lilly super, až do chvíle, kdy se u přítele rozvinula psychóza. „Začala jsem si uvědomovat, že mám problém, v okamžiku, kdy mě přítel brutálně bil a podezříval z různých nesmyslných věcí,” vzpomíná. V té době se však nedokázala ze situace vymanit. Události nakonec zašly tak daleko, že málem přišla o život. V té době se o všem dozvěděli její rodiče a rozhodli se dceři pomoci.

Nový začátek

„Ze začátku je to nepopsatelný. Nic se mi nechtělo, nic mě nebavilo, měla jsem deprese. Taťka si vzal volno v práci a byl se mnou doma. Hlídal mě. Bylo pro mě hrozně těžký vidět ho tak nešťastného a na dně,” popisuje Lilly nelehké období, kdy začala abstinovat. „Začalo mi docházet, co všechno se dělo. Co všechno jsem způsobila. Přitom stačilo říct, že mám problém. Říct našim, že jsem to totálně podělala a potřebuji pomoc. Všechno mohlo být lehčí. Nikdy si neodpustím, že jsem s tím tehdy začala. Opravdu to byla největší chyba v mém životě,” dodává upřímně. 

toxicka psychoza 2

Dnes je Lilly čistá již třináctým rokem. Má práci, která ji naplňuje, manžela a dcerku. „Mám skvělou rodinu, kterou nadevše miluji a pár skvělých přátel. Myslím, že to člověk nejvíc potřebuje. Chvíle s nejmilejšími, chvíle pohody, žádný stres, žádné násilí, žádné vyhrožování, strach o život,” shrnuje. „Jsem hrozně ráda, že patřím mezi pár těch, co to zvládlo. Mám bohužel hodně známých, kamarádů i lidí z rodiny, co to nezvládli, a je to pro mě hrozně těžké. Tak ráda bych pomohla, ale ten dotyčný prostě nechce,” doplňuje.

Pomoc

Lillyin příběh i přes všechna špatná rozhodnutí a problémy skončil dobře. V knize nyní přibližuje to, co je pro řadu drogově závislých každodenní realitou. Možností, jak pomoci, však dle autorky moc není. „Jednomu velmi blízkému člověku jsem se snažila pomoci. Několikrát a nejen já. Ale bez výsledku. Už mě to stálo tolik sil a slz, že jsem to vzdala a nevím jak dál. Závislému můžete vtloukat do hlavy, co chcete, beztak mu to jde jedním uchem tam a druhým ven. Neposlouchají, vždyť oni jsou přece v pohodě,” vysvětluje. „Přitom už několik lidí v mém okolí zemřelo. Kvůli drogám. Byli to opravdu mladí lidé, byla to pro mě hrozná rána,” dodává.

toxicka psychoza 1

Toxická psychóza

Všechny tři díly knihy Toxická psychóza, která vypráví pravdivý příběh odehrávající se v okolí Čáslavi, můžete objednat online. Dílo se setkává s pozitivními ohlasy a v posledních měsících se pravidelně objevuje na předních příčkách žebříčku nejprodávanějších knih. „Reakce jsou různé, ale kupodivu jsou z většiny pozitivní, což mě těší,” doplňuje Lilly. „Ale je pravda, že asi pět čtenářů mi napsalo, že je to popsané tak podrobně a věrohodně, že to nedokážou číst. Byli to lidé, co abstinují,” uzavírá.

Foto: Archiv Lilly Ellen