Profesionální baletní soubory hendikepované nenajímají. Balerína bez paží se to rozhodla změnit

Obrázek: bueno-10

Když Wanda poprvé přivedla své pětileté dítě na hodinu baletu, bála se, zda se bude ve skupině malých tanečnic cítit dobře. Vitória Bueno se narodila bez obou paží a její sen stát se baletkou se tehdy zdál téměř nereálný. Dnes osmnáctiletá dívka studuje balet na Academia Andrea Falsarella ve svém rodném městě Santa Rita do Sapucaí v Brazílii, věnuje se také jazzu, stepu a současnému tanci. Navzdory nízkému věku již v tanečním světě dosáhla významných úspěchů.

Dítě bez paží v malém městě na brazilském venkově budilo nechtěnou pozornost. „Lidé dokonce postávali před domem, aby ji zahlédli," popsala Wanda. Vitória se však vždy plně soustředila na svůj sen a zvládnutí sestav, piruet a dalších technických výzev. Její taneční dráha začala v pěti letech, kdy ji ke klasickému baletu přivedl jeden z fyzioterapeutů z Apae (Asociace rodičů a přátel hendikepovaných). Kromě toho, že jí umožnil umělecky se vyjádřit, byl tanec pro Vitórii také skvělým způsobem, jak rozvíjet flexibilitu a sílu. Všechny každodenní činnosti, čištění zubů, zavazování tkaniček, make-up i nakupování, dělá pomocí nohou. „Odmalička jsem používala nohy. Až jako větší jsem si uvědomila, že nemám ruce,“ vysvětlila. „Dělá nohama věci, které já nezvládnu ani rukama,“ dodal Vitóriin nevlastní otec José Carlos Perreira.

Obrázek: bueno-9

Kromě chuti do života a silného ducha má Vitória štěstí, že je obklopena milující rodinou, přáteli a učiteli. „Lidé, kteří jsou vždy po mém boku a podporovali mě, když jsem se rozhodla, že chci tančit, mě přiměli nevzdat se,'' popsala. Dnes je Vitória veselou osmnáctiletou slečnou, která doufá, že se dostane na vysokou školu, bude dál tančit a inspirovat lidi z celého světa. Profesionální baletní soubory, se kterými by ráda spolupracovala, však baleríny s hendikepem nenajímají. To se dívka z brazilského venkova rozhodla změnit.

Kromě divadelních představení, na nichž pravidelně vystupuje se souborem z akademie, se rozhodla svůj talent ukázat v německé soutěži Das Supertalent 2021. V prvním kole baletka zatančila za doprovodu písně od Beyoncé. Upřímným úsměvem a skvěle zvládnutou choreografií nadchla rozhodčí a získala Golden Buzzer, který jí zajistil přímý postup do finále. Ve finálovém klání Vitória vsadila na klasický balet s brazilským nádechem a sambu ve špičkách. S 20 % hlasů získala druhé místo.

Na instagramovém účtu, kde její zábavná taneční videa a inspirativní nápady sleduje přes 400 tisíc lidí, ukazuje, že člověk může být jiný a zároveň vést plnohodnotný a nezávislý život. „Pro mě jsou paže jen detail. Sleduji je očima, jako by tam byly," poznamenala nadějná tanečnice. „Jsme víc než náš hendikep. 

Obrázek: bueno-5
Obrázek: bueno-8
Obrázek: bueno-7
Obrázek: bueno-4
Obrázek: bueno-3
Obrázek: bueno-6
Obrázek: bueno