„Zůstává. Smiřte se s tím!“ Televizní hvězda se zastala afroamerického kolegy a nastartovala jeho kariéru

Obrázek: navrh-bez-nazvu-7

Betty White byla americká herečka a komička, která si zahrála v řadě filmů. Málokdo však ví, že se v době rasové segragace ve Spojených státech zastala svého afroamerického kolegy, kterému se tak postarala o skvělou kariéru.

V 50. letech minulého století, kdy rasová segregace v USA dosahovala svého vrcholu, běžel na americké televizní stanici NBC pořad Betty White s názvem The Betty White Show. Tančil v ní stepař Arthur Duncan, který se stal pro svou barvu pleti trnem v oku veřejnosti i některých lokálních televizních stanic. Ty v dopisech uváděly, že nebudou pořad vysílat, pokud v něm bude účinkovat afroamerický tanečník. Betty White však neváhala a za Arthura Duncana se postavila. V jejím pořadu se pak objevoval do roku 1954, kdy byl pořad zrušen. Ve stejném roce pak Nejvyšší soud USA prohlásil segregaci ve veřejných školách za protiústavní.

Tím, že se White rozhodla tanečníka do pořadu nadále obsazovat, mu pravděpodobně nastartovala televizní kariéru. Arthur Duncan se poté stal prvním Afroameričanem účinkujícím ve varieté, když byl přijat do The Lawrence Welk Show. V pořadu se pak objevoval dalších 20 let.

V roce 2018 vyšel o Betty White dokument s názvem Betty White: First Lady of Television. Arthur Duncan v něm slavné kolegyni vyjádřil vděk: „Vděčím Betty White za to, že nastartovala moji cestu do showbyznysu. Někteří lidé na jihu nesnesli, že účinkuju v jejím pořadu. A chtěli, aby mě z něj vyhodila. Ale to mezi námi nikdy nebylo téma,“ vzpomínal. Jeho slova potvrdila samotná White: „Na celém jihu byl tehdy poprask. Chystali se stáhnout pořad z vysílání, pokud by v něm nadále účinkoval černoch. Ale řekla jsem jim, že on rozhodně zůstává, aby se s tím smířili."
 

Obrázek: betty-white

Ti dva se po mnoha letech setkali v roce 2017 v pořadu Little Big Shots Steva Harveyho. Ten si coby hosta pozval Arthura Duncana, kterého pak svým příchodem na scénu překvapila Betty White. Duncan na překvapení zareagoval slovy: „Tak teď je můj život kompletní a můžu jít.“ Během pořadu řekl Betty, že doufá, že by se mohli vidět i později, mimo televizní obrazovky. Ta zaregovala legrací jí vlastní: „No to doufám! Nikdy nezavoláš, nikdy mě nevezmeš ven!“

Betty White zemřela v roce 2021 ve věku nedožitých 100 let, Arthur Duncan zemřel o dva roky později, v lednu 2023. Bylo mu 98 let.

Foto: Hulton Archive/Getty Images