Žena vytváří panenky na míru pro děti s hendikepem

Obrázek: doll

Amy Jandrisevits vyrábí panenky, které na pultech obchodů nenajdete. Je přesvědčena, že panenky mohou působit na děti terapeuticky, a proto se zabývá tvorbou panenek se zdravotním hendikepem. „Každé dítě bez ohledu na pohlaví, etnický původ, věk, zdravotní problém nebo typ postavy by se mělo podívat do sladké tváře panenky a vidět svou vlastní,“ uvádí.

Amy v minulosti pracovala jako sociální pracovnice na dětském onkologickém oddělení a používala terapii hrou, aby pomohla dětem zvládnout náročné situace. „Terapie hrou je způsob, jakým děti mohou tím vším projít, a panenky jsou nedílnou součástí tohoto procesu. Ideální je, aby se dítě v používané hračce opravdu vidělo," popisuje Amy s tím, že jizvy, mateřská znaménka, barva kůže nebo zdravotní pomůcky pro nás mohou být jen nepodstatnými detaily, ale pro dítě, které se vzhledově liší od „normy”, mohou být vším.

Obrázek: doll-zuakladatelka

Amy Jandrisevits

Dnes Amy šije u svého jídelního stolu panenky „Doll Like Me“ vyrobené na míru dětem, které si s nimi budou hrát. Obvykle výrobky objednávají rodiče pro své ratolesti, Amy se však věnuje také charitě. Ve spolupráci s dárci a dětskými nemocnicemi hledá děti, kterým by panenka mohla pomoci, ale jejichž rodiny na tom nejsou finančně dobře. „Některé děti nikdy neměly příležitost vidět svou tvář na panence nebo kreslené či filmové postavě. Je těžké jim vysvětlovat, že jsou krásné, když nikdy neviděli nikoho, kdo vypadá podobně. Když můžete pro druhé udělat něco laskavého, udělejte to,” uzavírá autorka.

Obrázek: doll-5
Obrázek: doll-3
Obrázek: doll-4
Obrázek: doll-8
Obrázek: doll-6
Obrázek: doll-10
Obrázek: doll-9
Obrázek: doll-7