Veterán z Afghánistánu upozorňuje na duševní potíže kolegů. „Netrpí jen posttraumatickým syndromem,“ říká

Obrázek: sebevrazdy

V Americe přibývá sebevražd válečných veteránů. Mezi lety 2001 a 2019 jejich počet stoupnul o 36 %. Od roku 2001, kdy Spojené státy zahájily válku proti terorismu, spáchalo sebevraždu více než 30 tisíc osob v aktivní službě, což je čtyřikrát více než počet vojáků, kteří zahynuli v boji. Veteránům s psychickými problémy nyní pomáhá Travis Snyder, veterán z Afghánistánu.

Námořní veterán Travis Snyder narukoval do armády na šest let a v letech 2017 a 2018 sloužil v Afghánistánu. Se sebevraždami má osobní zkušenost, v roce 2019 totiž život dobrovolně ukončil jeho kamarád a kolega, tehdy již válečný veterán. Také Travis se potýkal s psychickými potížemi, dokázal je však překonat a poté, co opustil armádu, se začal realizovat v pomoci ostatním veteránům, které sužují duševní problémy. „Přišli jsme i o jiné kluky, ale tohle byla moje první přímá zkušenost se ztrátou někoho blízkého. Když jsme ztratili Jeffa, cosi mě táhlo k tomu, něco udělat. Chůze a pěší turistika bylo to nejlepší, do čeho jsem se mohl pustit,“ uvedl Travis Snyder pro WGVU News.

A tak v roce 2019 ušel Travis za 42 dní 810 mil podél břehů Michiganského jezera. V dalším roce ušel 210 mil a loni 200 mil. Letos ušel zatím nejdelší vzdálenost – 900 mil kolem jezera. Michiganské jezero je třetí největší ve Spojených státech a je součástí systému pěti Velkých jezer. Jeho délka činí 494 km a široké je až 190 km. Svou chůzí kolem Michiganského jezera si Travis Snyder získává značnou pozornost. Využívá ji ke zvýšení povědomí o stoupající míře sebevražd mezi válečnými veterány a získávání finančních prostředků pro organizaci Mission 22, jejímž cílem je pomáhat veteránům s léčbou a podporou duševního zdraví. Na všech jeho túrách ho nepřestávala udivovat laskavost lidí, které potkal.

Obrázek: sebevrazdy-2

„První rok, co jsem chodil, jsem se lidem příliš nesvěřoval s tím, co dělám. Chtěl jsem jen připomenout našeho kamaráda, který spáchal sebevraždu. Nicméně s podporou na Facebooku i díky tomu, že si o mých cestách začali lidé vyprávět, se nyní kolem každé trasy shromažďují tisíce lidí s touhou přispět a pomoci. Ať už nadaci nebo přímo mně třeba laskavým slovem nebo nabídkou přenocování,“ vypráví s radostí. Se svými sledujícími, mezi něž patří i řada veteránů z operace Pouštní bouře, z Afghánistánu či Vietnamu, komunikuje prostřednictví facebookových příspěvků. „Snažím se být se svými příspěvky konzistentní, aby moji sledující zůstali zapojení a získávali zajímavé informace. Sdílím s nimi také své chystané túry nebo informace ze světa duševního zdraví válečných veteránů.“ 

Váleční veteráni se často kromě jiných potíží setkávají s posttraumatickým stresovým syndromem, kolem kterého podle Snydera panuje stigma a zároveň jako by panovala představa, že PTSD je to jediné, co negativně ovlivňuje jejich životy. „Duševní potíže přicházejí ve všech formách i stupních intenzity. Někteří se potýkají se schizofrenií, depresí a mají sebevražedné tendence. Jiní prožívají úzkosti, stres a mají potíže se spánkem,“ popisuje, s čím se veteráni setkávají.

Travis Snyder pevně doufá, že svými výpravami napomůže diskuzi o duševním zdraví a veřejnost a veterány inspiruje k rozhovorům na toto důležité téma. Na následující rok plánuje další, tentokrát čtyřměsíční výpravu. 

Foto: Facebookový profil Travise Snydera