Univerzita Yale vyznamenala devítiletou vědkyni poté, co ji sousedka bezdůvodně nahlásila policii

Obrázek: bobbi

Lycorma delicatula z čeledi svítilkovitých se v posledních měsících těší v USA velké pozornosti. Krásně zbarvený brouk se rychle šíří a způsobuje nemalé škody na ekonomicky významných rostlinách. Lidé byli v médiích vyzýváni k ochraně vegetace a hubení škůdce. Když se o to pokusila devítiletá Bobbi Wilson, byla bezdůvodně nahlášena policii.

22. října minulého roku se začínající vědkyně ve škole dozvěděla o státní akci Stomp it Out!, která motivovala obyvatele New Jersey k vybíjení vysoce invazivního a škodlivého druhu hmyzu. Bobbi si podle návodu na TikToku vyrobila z vody, mýdla a jablečného octa domácí netoxický repelent a vyrazila do ulic Caldwellu. Brouky postříkala a sbírala do plastové lahve. Po chvíli ji však zastavila policie přivolaná sousedkou. „Chodí tady malá černoška a stříká něco na chodníky a stromy," řekla volající policii. „Nevím, co to sakra dělá, ale děsí mě to.” Volající se údajně později rodině omluvila, incident však poukazuje na širší problém. Výzkumy ukazují, že černošské a hispánské děti čelí až šestkrát vyšší pravděpodobnosti, že budou zastřeleny policií. Výkonná ředitelka Georgetownského právního centra pro chudobu a nerovnost Rebecca Epstein popsala, že epizoda drsně ilustruje zaujatost, které v USA černošské dívky čelí.

Obrázek: bobbi-6

Po rasistickém incidentu Bobbiina třináctiletá sestra Hayden statečně vystoupila před městskou radou, aby protestovala proti nespravedlnosti, kterou její sestra a další děti v komunitě zažívají. Její vášnivá prohlášení přitáhla pozornost médií i společnosti. Zprávu zaznamenala také Ijeoma Opara, odborná asistentka na Yale School of Public Health. Kontaktovala Bobbiinu matku Monique Joseph a v prosinci pozvala Bobbi a Hayden na Yale, aby se setkaly s dalšími úspěšnými černošskými vědkyněmi. 20. ledna pak byla Bobbi na Yale oceněna za své úsilí při vymýcení invazivního druhu brouka ve svém rodném městě. 

Obrázek: bobbi-5

Malá vědkyně darovala svoji osobní sbírku svítilkovitých Peabodyho přírodovědnému muzeu, jednomu z nejstarších a největších univerzitních přírodovědných muzeí na světě. „Ijeomo Oparo, jste požehnáním. Ukazujete, jak důležité je mít komunitu úžasných a inteligentních černošských vědců a lékařů. A nejdůležitější je vaše velké srdce a nadšení pro práci, kterou děláte,“ uvedla Monique Joseph. „Pomohla jste změnit náš pohled na onen podzimní den." Ředitel entomologických sbírek Peabodyho muzea Lawrence Gall a zástupkyně ředitele studentských programů muzea Nicole Palffy-Muhoray ukázali Bobbi její nově zkatalogizovanou sbírku. Poté ji vyzvali, aby připevnila štítek se jménem na jeden ze svých 27 exemplářů. Dnes je již Bobbiina sbírka v muzeu přistupná veřejnosti. „Jsme velmi vděční za všechnu práci, kterou jsi udělala pro New Jersey, a za tvůj zájem o ochranu přírody,” ocenil mladou vědkyni Lawrence Gall. „Dnes jsme tu kvůli tomu, co se stalo Bobbi, ale také proto, že se vědecká komunita rozhodla vyslat jasný vzkaz: ‚Bobbi je jednou z nás a nedovolíme, aby ztratila odvahu. Podpoříme tuto rodinu, tuto dívku a postaráme se o to, aby ona ani její sestra Hayden neztratily nadšení pro STEM‘,” uzavřela matka dívek.