U památníku holocaustu v Budapešti se objevují nové boty. Symbolizují oběti ruské agrese na Ukrajině

Obrázek: boty

U památníku Boty na břehu Dunaje v Budapešti, který připomíná oběti holocaustu, se v posledních dnech objevují nové boty. Mají symbolizovat oběti ruské agrese na Ukrajině. Akce je reakcí na dřívější prohlášení prezidenta Volodymyra Zelenského, který vyzval maďarského premiéra, aby si šel na břeh Dunaje připomenout, co způsobuje válka. Poté Maďarsko požádal, aby ve válce podniklo rozhodnější kroky.

Během posledního roku druhé světové války bylo v Budapešti rukou příslušníků nacistické maďarské Strany Šípových křížů popraveno zhruba tři a půl tisíce Židů. Lidé z budapešťského ghetta u řeky dostali rozkaz, aby si sundali boty, a poté byli na okraji vody zastřeleni. Jejich těla odnesl proud. Boty, které byly v té době cenné, byly milicemi ukradeny a prodány. 

Jejich smrt dnes připomíná památník ve formě několika ocelových bot na břehu řeky Dunaje v centru města. Na místě se nyní na popud ukrajinského sdružení Yednyst (Jednota) začaly objevovat nové páry obuvi. Podle organizátorů akce mají upozornit na to, že v Mariupolu na Ukrajině dochází v současnosti ke stejným zvěrstvům jako za druhé světové války. „Lidé v Evropě musí přijmout všechna možná i nemožná opatření, aby tuto tragédii ukončili. Dokud se tak nestane, budou se na břehu Dunaje objevovat nové boty připomínající, že Putin každý den páchá nové válečné zločiny a my jsme ho zatím nezastavili,“ napsala k akci ukrajinská ambasáda v Maďarsku.

Obrázek: boty-2

Ti samí lidé

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský připomněl památník již pár dní předtím na zasedání Evropské rady, když promluvil k maďarskému premiérovi. „Poslouchej, Viktore, víš, co se děje v Mariupolu? Pokud můžeš, jdi na nábřeží, podívej se na ty boty a uvědom si, že masové zabíjení se děje i v dnešním světě. Ty samé boty. V Mariupolu. Ti samí lidé. Dospělí, děti, dědové a babičky. Jsou jich tam tisíce. A jsou po smrti. A ty váháš, jestli jsi pro sankce, nebo ne?” zeptal se Zelenský v emotivním proslovu Viktora Orbána a vyzval jej, aby zaujal jasné stanovisko k sankcím proti Rusku, k prodeji zbraní Ukrajině a k obchodování s Ruskem.

Vedoucí tiskového oddělení Bertala Havasi uvedl, že maďarský premiér požadavky Ukrajiny odmítl. Ty by byly podle Orbána v rozporu se zájmy národa. „Maďarsko chce zůstat mimo tuto válku, proto nepovoluje dodávky zbraní přes své území a neposílá zbraně na Ukrajinu. Zároveň ale podporuje válečné uprchlíky všemi prostředky, které má k dispozici, a poskytuje jim humanitární pomoc,” dodal Havasi s tím, že podle jeho informací přišlo do Maďarska již půl milionu ukrajinských uprchlíků.

Foto: Ukrajinská ambasáda v Maďarsku