Milost pro gaye přináší Turingův zákon

Obrázek: turing-small

Britská vláda schválila novelu zákona umožňující omilostnění téměř 50 tisíc homosexuálních a bisexuálních mužů odsouzených za dnes již zrušené sexuální trestné činy v Anglii a Walesu. Kontroverzní zákon o sexualitě (The Sexual Offences Act) považoval homosexualní akty mužů nad 21 let za kriminální čin až do roku 1967. Novela je nazývána Turingovým zákonem podle geniálního matematika Alana Turinga, který byl po válce stíhán za svou sexuální orientaci a pod tlakem rozsudku spáchal sebevraždu. O zákoně však stále probíhají bouřlivé diskuse v parlamentu, zákon totiž narazil při druhém čtení.

The Sexual Offences Act

V rámci zákona bylo odsouzeno kolem 50 tisíc mužů. Soukromé homosexuální akty mezi muži ve věku nad 21 v Anglii a Walesu byly ze zákona vyňaty a dekriminalizovány až v roce 1967, ve Skotsku v roce 1980, v Severním Irsku v roce 1982. Každý, kdo byl v rámci zákona odsouzen z nyní zrušených trestných činů, může zažádat na ministerstvu vnitra, aby byly jeho činy vymazány z evidence. Dle statistik je z odsouzených na základě právních předpisů 15000 mužů stále naživu.

Žádám omluvu, ne milost

Zákon však nepřijali všichni jen s nadšením. George Montague, který byl odsouzen v roce 1974 za hrubé obscénnosti s mužem, řekl, že “chce omluvu, ne milost.” Dle něj v případě pouhého omilostnění připouštíme, že byli daní muži vinni. “Nebyl jsem vinen ničím. Byl jsem vinen jen tím, že jsem byl na špatném místě ve špatnou dobu," řekl v rozhovoru pro BBC. Vinen dle něj nebyl ani Alan Turing. Zamilovat se do muže není nic, čím by byl muž vinen. “Když získám omluvu, nebudu potřebovat milost,” dodal.

Liberálně demokratický člen parlamentu Lord Sharkey, který se o prosazení novely zasadil, uvedl, že chápe proč někteří milost nechtějí. "Milost je ale pravděpodobně nejlepší způsob, jak uznat skutečné škody způsobené nespravedlivými a krutými homofobními zákony, které jsou naštěstí dnes zrušeny. A doufám, že většina lidí to bude cítit podobně," popsal pro BBC.

Alan Turing

Alan Turing byl britský informatik, matematik a kryptoanalytik. Narodil se v roce 1912. Vystudoval matematiku na King's College v Cambridge. Stal se jedním z nejslavnějších programátorů a matematiků 20. století, především pro svou činnost za druhé světové války. Spolu s kolegy z Bletchley Parku pomohl vyvinout počítač, který urychlil prolomení německých šifer, a přispěl tak k včasnému ukončení války a záchraně mnoha životů. V roce 2014 byl o něm natočen snímek Kód Enigmy.

Po válce však zasáhl jeho život daný zákon. Když mu v roce 1952 vykradli dům, přiznal během policejního vyšetřování, že udržuje homosexuální vztah s devatenáctiletým mužem. V březnu téhož roku byl odsouzen za nemravné chování a dostal na výběr mezi vězením, podmínečným propuštěním a takzvanou chemickou kastrací (hormonální léčba). Následně byl zbaven bezpečnostní prověrky, čímž mu byla znemožněna práce na jeho projektech, a zároveň mu byl zamítnut odjezd do Spojených států. Dva roky po rozsudku spáchal Turing sebevraždu ve věku 41 let. V roce 2013 se posmrtně dočkal oficiální královské omluvy.

Foto: Alan Turing (Wikipedia)