Výhrůžky nahradila solidarita. Lidé teplickým prvňákům posílají pohledy, peníze, nabízejí i zájezdy

Obrázek: teplice-skola-small

Oni je do plynu. My do škol!

„Oni je do plynu. My je do škol!“ je název fundraisingové iniciativy, s níž přišla organizace Romea. Ta vyzývá veřejnost, aby finančně podpořila stipendijní program pro romské studenty, z jehož celkové nashromážděné částky daruje 30 % přímo dětem z teplické školy, a to bez rozdílu. „Kampaň jsme spustili v úterý 14. listopadu a do druhého dne jsme měli díky 120 dárcům více než 100 000 Kč. Poběží do konce roku,“ uvedl pro HFC Zdeněk Ryšavý, ředitel organizace. Ryšavý také uvedl, že důvodem spuštění této iniciativy byly reakce na teplické prvňáky, které byly podle něj za hranou. A i když se proti nenávistným projevům vyjadřovali politici, bylo podle jeho slov pozdě, navíc někteří to svými vyjádřeními dle jeho slov zlehčovali či omlouvali (například rozhovor s poslankyní SPD Terezou Hyťhovou). „Je dobré, abychom pomohli a dali škole najevo, že nejsou sami a že mají naši podporu,“ dodal.

plynarenska solidarita 4

Sbírku pro teplické žáky spravuje Monika Mihaličková, psycholožka a koučka osobnostního rozvoje. Pro HateFree Culture uvedla, že když ambasador romského stipendijního programu Ivan Gabal navrhl podpořit teplickou školu, ani na chvíli neváhala. „Fundraisingovou kampaní chceme dát najevo, že nejsou všichni lidé nenávistní. Je obrovská skupina lidí, kteří nesouhlasí s tím, co se děje,“ říká pro HFC Mihaličková. Podle ní problém spočívá mimo jiné i v tom, že řada nenávistných výroků v současnosti vychází z úst politiků a vysoce postavených lidí. „Ta sbírka je naše cesta, cesta obyčejných lidí, jak pomoci,“ dodává.

Na co konkrétně bude finanční částka použita, záleží na vedení teplické školy. Marcela Prokůpková, ředitelka školy v Plynárenské ulici, má však již představu, co by mohly žáci školy za peněžní dar získat. Kromě školních potřeb, pomůcek a hraček by chtěla prvňákům zprostředkovat i pěkné zážitky. „Příspěvek ze sbírky organizace Romea bychom rádi využili na to, aby děti mohly vyrazit například na výlet do zoo, do zábavního parku, do divadla,“ vypočítává v rozhovoru pro HFC plánované aktivity. „Pro ostatní žáky bychom pořídili například výtvarné potřeby, výukové programy do PC a tabletů, případně bychom dar použili na úhradu různých vzdělávacích programů jako například taneční workshopy, hudební či divadelní představení,“ říká Prokůpková. Dosud iniciativu Romey podpořilo více než 220 dárců, kteří poslali přes 160 000Kč.

Marcela Prokůpková zároveň zmiňuje, do jakých akcí se žáci školy zapojili. „Naše děti umí také dávat, nejen přijímat. Účastníme se několik let veřejné sbírky Červená stužka a sbírky Český den proti rakovině. V loňském školním roce vyhlásil školní parlament sbírku pro opuštěná zvířata, letos pro Klokánek. Děti svými výtvarnými pracemi zpříjemnily prostředí jednoho z oddělení teplické nemocnice,“ uvádí.

Vánoční pobyt a štědrovečerní menu pro rodiny prvňáků

Pomoc základní škole v Plynárenské ulici nenabízejí pouze organizace, ale také jednotlivci. Originální krok se pro radost a podporu malých prvňáčků rozhodl udělat Alexandr Bílek, který ve Špindlerově Mlýně provozuje hotel. „Po té neuvěřitelně prasácké kampani proti dětem na severu Čech jsme se rozhodli udělat radost těm, kteří se potýkají s jakoukoliv nesnášenlivostí ve svém okolí, na Vánoce se netěší nebo se jich bojí, nebo jen chtějí vypadnout z nepřátelského území,“ píše na svém facebookovém účtu.

plynarenska solidarita 3

Lidem, kteří jsou sami, odstrkovaní či ponižovaní, a především rodinám teplických prvňáčků, by ve svém hotelu rád dal o Vánocích k dispozici patnáct pokojů včetně jídla i pití a štědrovečerního menu, a to zcela zdarma. „NABÍZÍME 15 POKOJŮ NA VÁNOCE V HOTELU HROMOVKA www.hromovka.cz V TERMÍNU 22.-25.12. ZDARMA!! VČETNĚ JÍDLA, PITÍ A ŠTĚDROVEČERNÍHO MENU. POKUD SE TATO ZPRÁVA DOSTANE AŽ K TĚM NEUVĚŘITELNĚ KRÁSNÝM DĚTEM, KTERÉ BYLY ZASTRAŠOVANY TÍM NEJHORŠÍM MOŽNÝM ZPŮSOBEM, MAJÍ ONY A JEJICH RODINY PŘEDNOST!“ uvádí Alexandr Bílek na Facebooku.

Pohledy pro radost

Podpořit prvňáčky a udělat jim radost chce i Multikulturní centrum Praha. Dětem poslali ilustrovaný pohled a k tomu samému vyzývají na své facebookové stránce i ostatní. Obrázek s krtečkem doplnil tým centra vzkazem: „Jsme moc rádi, že vás tu máme! Přejeme vám hodně štěstí, hodně jedniček a ať se vám ve škole líbí!“ Centrum na své facebookové stránce uvedlo adresu, na kterou je možné zasílat dětem pohledy, udělat jim radost a podpořit je v napjaté atmosféře posledních týdnů.

plynarenska solidarita 2

„Tohle gesto může udělat každý,“ říká k nápadu zaslat dětem pohled Zuzana Schreiberová, ředitelka Multikulturního centra Praha. „A tím spíš Multikulturní centrum, které by se už jen z podstaty své činnosti mělo v takových případech ozvat.“ Svým kolegům rozeslala e-mail a společně napsali teplickým prvňákům pohled. „Přijde mi dobré reagovat na něco tak negativního nějakým pozitivním činem, i když malým, jakým je poslání pohledu,“ dodává Schreiberová.

plynarenska solidarita 1

Vaše teta Lada

Stejný nápad jako Multikulturní centrum měli i další lidé po celém Česku. „Chtěla bych poděkovat paní z Českých Budějovic, která poslala prvňáčkům pohled a podepsala se „vaše teta Lada“, dále paní, která dětem poslala několik CD s pohádkami Boženy Němcové a také autorům osobních dopisů dětem a zaměstnancům školy,“ říká s vděčností ředitelka Prokůpková.

„Jsem velmi ráda, že vlna nenávistných komentářů a útoků byla nahrazena vlnou podpůrných e-mailů, pozdravů, telefonátů a nabídek pomoci. Chtěla bych poděkovat všem známým i neznámým lidem z různých koutů naší republiky i světa za vyjádřená slova podpory, sounáležitosti, odsouzení celé nenávistné kampaně a útoků na sociálních sítích na naše prvňáčky a na školu. Velmi si této podpory vážím a děkuji za všechny děti, jejich rodiče a pracovníky školy,“ uzavírá.