Učitel katolické školy byl propuštěn poté, co se zasnoubil s partnerem. Studenti s rodiči se za něj postavili

Obrázek: studenti-burien-small

Studenti Kennedyho katolické školy ve městě Burien u Seattlu se postavili za své učitele, kteří byli propuštěni. Angličtinář Paul Danforth a trenérka fotbalu Michelle Beattie odešli ze školy, když se zasnoubili se svými partnery stejného pohlaví. Škola trvá na tom, že oba profesoři rezignovali dobrovolně. Danforthův snoubenec Sean Nyberg však uvedl, že jeho partner byl požádán o rezignaci krátce poté, co se zasnoubili. Ukázalo se, že všichni učitelé podepisují klauzuli, která dává škole právo ukončit pracovní poměr, „pokud je životní styl učitele neslučitelný s katolickými morálními hodnotami nebo pokud je jeho chování v rozporu s katolickým učením“.  

 

Danforth učil na škole angličtinu pět let. Šel ve stopách svého otce, který ve škole pracoval téměř čtyři desetiletí. Studenti i někteří rodiče jej označili za velmi schopného. Reakci školy proto vnímali jako nespravedlivou a vyhlásili protest, do kterého se zapojili i další občané a někteří radní města. „Vynucenou rezignací dvou učitelů na základě jejich sexuální orientace Kennedyho katolická arcidiecéze ze Seattlu vzkazuje mladým lidem, zejména LGBTQ studentům na škole, že být LGBTQ není správné,“ vyjádřil se jeden z radních pro stanici CBS News. Studenti také zorganizovali sbírku, ve které získali pro profesory podporu ve výši 36 tisíc dolarů.

studenti burien 2

Právo na náboženskou svobodu

A pro některé studenty, jako například sedmnáctiletého gaye Griffina Terryho, bylo propuštění učitelů osobní. „Nemám pocit, že bych se mohl v klidu vrátit do školy a získat diplom. Cítím velké stigma,” vyjádřil se. Podle Marka Miloscia, výkonného ředitele Institutu rodinné politiky ve Washingtonu, škola pouze uplatnila své právo na náboženskou svobodu. „Je ústavním právem školy najmout učitele a zaměstnance, kteří budou děti vést k víře a praktikám, které jsou jejich víře drahé," řekl pro CBS. Někteří rodiče z katolické střední školy však vyjádřili nesouhlas s jeho postojem. Církev je podle nich společenství otevřené všem.

studenti burien 3

Církev pro všechny

Podporu studentům a rodičům vyjádřil i seattleský arcibiskup Paul D. Etienne, který týden po protestu požádal ředitele školy, aby si do konce roku vzal volno. „Je mi zcela jasné, že naše katolické školy slouží mnohem širší komunitě než v minulosti," napsal Etienne v dopise adresovaném učitelům školy. Dodal, že vytvořil speciální pracovní skupinu, která má prozkoumat, jak aplikovat „univerzální církevní učení lokálně“.

studenti burien 1

studenti burien 5

studenti burien 4

Foto: FB skupina KCHS Community & Alumni That Support Paul Danforth & Michelle Beattie