Jak zvýšit soustředění žáků i zájem o učení? "Postavte je," říká učitelka

Obrázek: standupkids-small

Skončí hodina a třída čtvrťáků dosedá na židličky. Během hodiny totiž stojí u speciálně upravených stolů. Ke změně přispěla i jejich učitelka Amanda Gray, která chtěla dětem pomoci k lepšímu soustředění během vyučování. A zabralo to. Učitelé i rodiče si všimli, že se u stolů děti více soustředí na učivo a projekty, což jim celkově pomohlo ve škole. „Zjistila jsem, že akademická výkonnost mých studentů se zlepšila, už jednoduše proto, že jsou v průběhu hodiny pozornější,“ říká pro UpWorthy Amanda.

Dětem se změny dostalo i díky pozornosti Starrettových, rodičů jedné z žákyň. Ve spolupráci s otevřenou školní správou a učitelkou Amandou Gray provedli změnu už v roce 2014. Ve chvíli, kdy se zjistilo, že speciálně upravené stoly jsou pro děti přínosem, nápad vyměnit stoly v dalších třídách na sebe nenechal dlouho čekat. Vznikla organizace Stand up kids, která se zabývá osvětou a zaměřuje se na vzdělávání škol o významu mobility a kondice u dětí. Manželé Starrettovi také rozjeli fundraisingovou kampaň, díky které se ve všech třídách v dceřiné škole vyměnily stoly. 

standupkids 1

Podle Amandy změna pomohla zlepšit i chování dětí. „Mnohem méně řeším vyrušování,“ říká a dodává, že stoly pomohly také studentům, kteří trpí poruchami pozornosti, například hyperaktivitou nebo ADHD. Díky stolům se totiž mohly volněji pohybovat a bylo jim lépe, že nemusí sedět celý den na jednom místě. Protože si Amanda uvědomuje, že pořízení speciálních stolů je drahé, v rámci kampaně vybízí učitele, aby byli kreativní a děti dostali na nohy i jinak. „I když neseženete jeden stůl pro každého, tak i menší počet jim může pomoci,“ říká Amanda a dodává: „Určitě je také dobré vymyslet, jak stoly začlenit do stálého zasedacího pořádku a vyzkoušet, jaké pozitivní účinky to na děti bude mít.“

standupkids 2

Od začátku iniciativy už má více než 27 000 dětí po celých státech přístup ke speciálnímu stolu. Amanda Gray doufá, že je to jen začátek. Studenti ve Spojených státech sedí v průměru 4,5 hodiny denně ve škole. Když se k tomu připočítají další aktivity, až 85 % času tráví děti vsedě. V několika studiích se uvádí, že dlouhé sezení může být špatné pro dlouhodobé zdraví, a to i při pravidelném cvičení. Jak lidé okolo kampaně Standing up kids říkají, není to jen o tom stání, je to o povzbuzení dětí k aktivnějšímu životnímu stylu u dětí, protože se pak stane neodmyslitelnou součástí jejich dospělého života. Jakýkoli způsob, jak mohou učitelé podporovat pohyb ve třídě, je krokem správným směrem.

Foto: Stand up kids