Američtí skauti BSA začali přijímat transgender chlapce

Obrázek: skauti-small

Největší skautská organizace ve Spojených státech Boy Scouts of America v pondělí ohlásila, že oproti minulosti začne přijímat do svých výhradně chlapeckých programů také transgender chlapce. „Od dnešního dne budeme přijímat a registrovat mládež v našich skautských programech na základě genderové identity uvedené v přihlášce,“ uvedl ve svém prohlášení generální ředitel BSA Michael Surbaugh. „Naše lokální organizace nám pomohou poskytovat naše služby v co nejlepším zájmu dítěte,“ dodává. 

Rozhodnutí organizace přichází jen měsíc poté, co vzbudil vlnu zájmu příběh osmiletého Joa Maldonada, kterému bylo odepřeno chodit do skautských vlčat spolu se svými kamarády. A to právě proto, že se jeho chlapecká identita uvedená v přihlášce lišila od pohlaví zapsaného v jeho rodném listě. Organizace totiž doposud podle jejího prohlášení prověřovala při registraci právě rodné listy žadatelů. „Nejprve mě to mrzelo, ale pak jsem byl velmi naštvaný. Není fér, že mě nevezmou mezi sebe jen proto, že jsem se narodil jako holka,“ uvedl v prosinci pro CNN osmiletý Joe. 

Není to poprvé, co byla tato skautská organizace pod palbou ostré kritiky. Donedávna totiž například neumožňovala členství gayů v řadách skautských vedoucích. Tento zákaz v červenci 2015 stáhla. Až v roce 2013 také povolila mladým lidem s homosexuální orientací, aby se mohli do řad skautů registrovat. 

„BSA je zavázána poskytovat programové možnosti, které skutečně napomohou být tu pro celou rodinu. A toto je také oblast, na jejíž evaluaci se nyní zaměříme, abychom přinášeli výhody skautingu pro co největší množství mladých – to vše se zachováním věrnosti našim základním hodnotám, které jsou zaneseny ve skautské přísaze a právu,“ uzavírá Surbaugh.

Ilustrační foto: Wikipedia