„Jsem silnější," zpívá v novém klipu český zpěvak JEN. Upozorňuje na šikanu, má s ní vlastní zkušenosti

Obrázek: silnejsi-small

„Jsem silnější a zpátky se nedívám. O něco silnější a to, co bylo, nevnímám,“ zpívá v nové písni hudební skladatel a zpěvák JEN. Cílem singlu i přáním JENa, autora textu i hudby, je podpořit ty, kteří se ve škole potýkají se šikanou a nevědí si rady. Zároveň chce upozornit na to, jaké nebezpečí s sebou šikana přináší. K jeho počinu s příhodným názvem Silnější se připojují také projekty Nenech to být a HateFree Culture.

„Na každým kroku tě jednou větou nalomí, stačí jen trochu a ztrácíš sebevědomí. Všechno je špatně, jsi na dně, jen křičíš, ať dnešek už pro jednou skončí,“ popisuje JEN v písni pocity těch, proti kterým směřuje ponižování a zesměšňování. Sám ví, jaké to je: „Mám své zkušenosti s posměšky na škole, které přicházely prakticky každý den a rozhodně mi nepomáhaly se sebevědomím,“ prozradil JEN pro HFC. A poté, co zjistil, kolik jeho přátel má zkušenosti s různými formami šikany, se rozhodl natočit i videoklip. Ten vytvořil společně s režisérem Ruyem Okamurou, který už má na svém kontě například videoklip pro zpěvačku Lenny či Lucii Bílou. 

Klip písně je zasazen do prostředí školy, kde parta lidí šikanuje spolužačku. Jeho hlavním poselstvím je nenechat se zastrašit a ukázat šikanátorům, kdo je tady ve skutečnosti ten „silnější“. „Rád bych přispěl k tomu, aby se o tématu šikany lidé víc dozvěděli a nebáli se o něm mluvit. A především aby toto téma nebylo podceňováno. Samotná písnička a klip určitě nestačí. Mojí dlouhodobou snahou je ale podporovat ostatní i sebe v tom, abychom v sobě hledali motivaci, inspiraci a sílu. Hudba je tak pro mě jakýmsi uměleckým nástrojem, jak na to upozornit,“ popisuje JEN.

silnejsi 1

V těžkých chvílích, které na škole JEN prožíval, mu pomohlo, když si našel nové přátele. Protože někteří z nich hráli v divadle, chtěl to Jen zkusit taky. I když v sobě podle svých slov žádný skrytý herecký talent neobjevil, našel novou partu lidí, kteří o něj měli upřímný zájem. K tomu, aby se člověk nevzdával a bojoval, vyzývá v písni i ostatní, kteří si procházejí složitým obdobím a mají pocit, že jsou na všechno sami. „Není pochyb, že tuhle bouři ustojíš. Možná to zvládneš, vždyť ty se nebojíš. Tak už se vrať na svoji trať a neříkej, že tady končíš.“

silnejsi 2

Ústřední roli šikanované dívky si v klipu zahrála mladá herečka Anna Čtvrtníčková, která je dcerou známého českého herce Petra Čtvrtníčka. „Musím říct, že role byla spíše mým protikladem než zrcadlem. Za život jsem se totiž naštěstí setkala jen s menšími útoky, ale šikanou bych to nenazvala. Nikdy totiž díky mému okolí a kamarádům nezašly daleko. Jednalo se vždy o maličkosti, při kterých si stačilo uvědomit, že tito útočníci jsou jen závistiví tvrdohlavci a nestojí za pozornost. Jsem ráda, že toto poselství teď mohu šířit dále,“ říká Anička Čtvrtníčková. Po boku Aničky se v klipu objevuje mladý talent Michal Pazderka, který si zahrál roli hrdiny, jež se nebojí vykročit z davu a od dobrého skutku ho neodradí ani vidina možného pozdějšího výprasku. „Do role jsem se dokázal vcítit poměrně rychle. Jelikož nemám rád bezpráví prováděné na bezmocných lidech, některé situace se mi hrály přirozeným způsobem. Se šikanou jsem přišel do styku už na základní škole, kde ji bylo plno na každém krůčku. A to nejen ze strany žáků, ale i učitelů, kteří bravurně dokázali použít svoji pozici nadřízeného k ponižování studentů,“ uvádí Michal Pazderka. Vedle hlavních postav klipu v něm můžete vidět i Olgu Wdowiakovou, Vendelína Urbana, Ondřeje Běhana a Timoteje Červenku.

silnejsi 3

„Běžně máme cca 5 upozornění na šikanu denně. To znamená, že se měsíčně bavíme zhruba o 150 případech, což rozhodně není málo. Jsme rádi, že se toto téma díky novému songu JENa dostane více na oči,“ uvedl Jan Sláma za projekt Nenech to být. „Přál bych si, aby se lidé museli méně bát a našli v sobě sílu s šikanou a násilím bojovat,“ říká JEN a dodává: „A jestli teď toto čte kdokoliv, kdo má problém s jakoukoliv formou nátlaku nebo dokonce násilí, nebojte se o tom mluvit s přáteli nebo alespoň napište skrze Nenech to být. Nemusíte si to nechat líbit. Rozhodně to není normální a dá se s tím něco dělat.“