HFFest: Zóna tolerance čeká první zářiový víkend Prahu. Proběhne Respect Festival

Obrázek: respect-festival-2020-small

O víkendu 5. a 6. září proběhne na Rohanském ostrově již dvaatřicátý ročník Respect Festivalu. Ten se i letos hlásí k označení HateFree Fest. Koná se sice v opožděném termínu, navzdory pandemii však neutrpěl ani výběr účinkujících, ani žánrová pestrost. Italsko-francouzská skupina Lalala Napoli hraje romskou hudbu našeho domovského kontinentu ve zcela novém pojetí s dramaticky vystavěnými aranžmá překypujícími jemnými ornamenty. Ke klasikům romské hudby Balkánu patří Ivo Papasov, virtuozní klarinetista zasahující jak do jazzu, tak i world music. Žánrově unikátní ansámbl představuje Motion Trio: tři špičkoví hráči na akordeon kombinují vlastní skladby s moderní klasikou, včetně Michaela Nymana. 

respect festival 2020 2

Fofoulah

Podstata Respect Festivalu tkví v tom, že chce představit umělce ze všech koutů planety. Kvůli cestovním restrikcím však účast na festivalu muselo zrušit několik průběžně oznamovaných účinkujících. Došlo tak nejen ke změně termínu, ale i programu. Navzdory tomu první víkend v září Respect Festival nabídne plnohodnotný program zahrnující hudbu Evropy, Afriky i Asie s akcentem na ženskou tvorbu. Rohanský ostrov bude po celé dva dny patřit toleranci, kulturní rozmanitosti a hlavně hudbě.

Krar Collective reprezentuje jednu z hudebně nejoriginálnějších afrických zemí, Etiopii, s nástrojem krar, který je přímým následníkem harfy židovského krále Davida. Skupina
Fofoulah čerpá z rytmů západoafrické Gambie, kde má též kořeny zpěvačka Sona Jobarteh, první žena, která mistrovsky ovládla západoafrickou harfu kora. Poselství žen, v řadě autoritářských režimů pronásledovaných, je důležitým tématem celého festivalu. V sestavě Kefaya uslyšíme vysoce talentovanou zpěvačku Elahu Soroor, která byla pod výhrůžkami fundamentalistů donucena k emigraci z Afghánistánu do Londýna.

respect festival 2020 3

Kefaya a Elaha Soroor

Vrcholem programu budou letos dva multižánrové koncerty. Zpěvačka indického původu Susheela Raman se v projektu Ghost Gamelan inspirovala indonéskými melodickými perkusemi gamelan, které mimo jiné ovlivnily Clauda Debussyho i Philipa Glasse. Zcela revoluční spojení přináší dvojice Justin Adams & Mauro Durante: kytarista Roberta Planta se inspiruje africkými kořeny blues, zatímco Durante rozvíjí rituální rytmus pizzica z jižní Itálie, jehož historie sahá až do antického Řecka. O všestrannost Justina Adamse se opírá i trio Les Triaboliques, "superskupina alternativy", sdružení tří světových špiček na strunné nástroje, s renomovaným producentem Benem Mandelsonem a enfantem terrible punkrockové éry, Lu Edmondsem.

Respect Festival 2020 bude patřit již tradičně toleranci, kulturní rozmanitosti a hlavně hudbě. Takové, která umí nejen potěšit posluchače, ale také objevovat a propojovat různé světy. Promyšlená a kvalitní dramaturgie s jasným názorem nabídne originální a silné zážitky, které u nás těžko jinde najdete.

respect festival 2020 4

Susheela Raman

DĚTSKÝ PROGRAM

Rodinný ráz festivalu zdůrazní bohatý dětský program, letos bude přítomen brazilský výtvarník a loutkař Gilberto Conti připravený s vašimi dětmi vyrábět z papírových kartonů obří masky, na workshop navážou i průběžná divadelní představení. Těšit se můžete také na originální prolézačku od kováře Libora Veselého, kolotoč řezbáře Matěje a bublináře Václava Strassera a spoustu další zábavy. Pokud si budete chtít v klidu užít hudbu, vaše děti pohlídají zkušené Hospodyňky v dětském koutku.

OBČERSTVENÍ

Stejně rozmanitá jako hudební program je i nabídka občerstvení. Ochutnejte pestrou paletu chutí z celého světa.

LINE-UP

Sobota 5. 9.

KRAR COLLECTIVE - ETIOPIE, UK
LES TRIABOLIQUES - UK
LALALA NAPOLI - FRANCIE, ITÁLIE
IVO PAPASOV & HIS WEDDING BAND - BULHARSKO
FOFOULAH - UK, GAMBIE, SENEGAL

Neděle 6. 9.

MOTION TRIO - POLSKO
KEFAYA & ELAHA SOROOR - UK, AFGHÁNISTÁN
SONA JOBARTEH - UK, GAMBIE
SUSHEELA RAMAN - UK, INDIE
JUSTIN ADAMS & MAURO DURANTE - UK, ITÁLIE

respect festival 2020 1

Sona Jobarteh

VSTUPNÉ

Vstupenky v předprodeji jsou ke koupi za výhodné ceny: dvoudenní za 650 Kč, dvoudenní rodinná za 850 Kč a jednodenní za 600 Kč. Předprodej probíhá v sítích GoOut a Ticketportal. Víc ZDE 

Foto: Respect Festival