HFFest: Seznamte se s uprchlíky žijícími v Česku a ochutnejte jejich pokrmy. Přijďte na RefuFest!

Obrázek: refufest-2019-small

Už v sobotu 28. září se v Praze, tentokrát v karlínské Invalidovně, uskuteční již čtrnáctý ročník festivalu RefuFest. Ten se jako již tradičně bude věnovat zejména tématu uprchlictví, letos se zaměří také na protínající téma klimatických změn. „Rok co rok se náš festival snaží upozornit na význam otevřeného postoje české majority vůči cizincům pro celou společnost. Letos nám však leží na srdci ještě jedna nutná změna. Čím dál tím zřetelněji se ukazuje, že nedáme-li planetě, co jí náleží, můžeme se brzy ocitnout v situaci, kterou už měnit možné nebude. Letošní ročník proto bude věnován stejnou měrou tématům klimatické krize a uprchlictví,“ říká ředitelka festivalu Adéla Gálová. Jako každý rok se ho zúčastní také více než stovka uprchlíků, kteří v Česku žijí. Představí svou kulturu i gastronomii. Festival se hlásí k označení HateFree Fest, vyzvednout si na něm tedy můžete také naše placky. Vstup na festival je zdarma. Podpořit realizaci projektu pak můžete na portálu Darujme.

refufest 2019 4

„Snažíme se RefuFest naplánovat tak, aby měl bohatý program, všichni účastníci se na něm cítili vítáni a zároveň aby co nejméně poškozoval okolní prostředí. Omezujeme jednorázové nádobí, minimalizujeme hlukové znečištění, pracujeme na speciálním systému důsledného třídění odpadu a klademe důraz na festivalovou dopravu pomocí MHD. Samozřejmostí je nízkoprahovost festivalu, který je bezplatný, dostupný všem věkovým skupinám a částečně bezbariérový,“ říká programová ředitelka Anežka Nováková. O ekologický charakter akce se můžou zasadit i samotní návštěvníci jednoduše tím, že si přinesou vlastní kelímek na nápoje a misku na jídlo.

refufest 2019 5

Na pátek 27. září je připraven neveřejný program pro školy. Na žáky prvního i druhého stupně ZŠ čeká několik různých workshopů s cizinci žijícími v Praze, krátké dokumentární filmy, které můžou sledovat pomocí virtuálních setů, přednášky fyzika Jana Lukačeviče a koordinátora kampaně Krém pro albíny Lukáše Houdka nebo komentovaná výstava fotografií ze Zambie Příběhy z Mayukwayukwa.

refufest 2019 1

V sobotu 28. září se brány Invalidovny otevřou příchozím všeho věku. Na programu jsou koncerty, divadlo, filmy, diskuze a workshopy. Mimo jiné vystoupí miláčci festivalového publika, ústečtí Houpací koně či nastupující inderockové hvězdy The Silver Spoons. Návštěvníky dále čeká vernisáž fotografií oceňovaného umělce Antonia Cossy původem z Mozambiku, který ve svém rodišti nedávno zdokumentoval osudy tamních klimatických migrantů, nebo výstava Jany Plavec „Já, uprchlík“ zachycující životy v evropských uprchlických táborech.

refufest 2019 3

Dále budou návštěvníci moci zhlédnout unikátní autobiografické divadlo Smooth life palestinského loutkoherce Husama Abeda či představení nového cirkusu, které si mezinárodní tým dobrovolníků a lektorů kroužku Cirkusárna připravil speciálně pro RefuFest. Nebude chybět ani stand up vystoupení komičky Adély Elbel, přednáška aktivistické skupiny Extinction Rebellion nebo diskuze na téma klimatické krize se zástupci a zástupkyněmi Fridays For Future. O životě dětí v uprchlických táborech bude moci publikum debatovat s dětským psychiatrem Peterem Pöthem, aktivistou Jaroslavem Mikem a dokumentaristou Robinem Kvapilem.

Ani letos se festival pochopitelně neobejde ani bez spousty skvělého jídla ze všech koutů světa, na jehož přípravě se do značné míry podílejí i žadatelé o mezinárodní ochranu – uprchlíci pobývající v uprchlickém táboře v Kostelci nad Orlicí.

Kdy: 28. 9. 2019, 10:00 – 23:59
Kde: Invalidovna, Sokolovská 136, 186 00 Praha 8

Podrobný program najdete ZDE. Aktuality můžete sledovat v události na Facebooku.

Foto: Archiv RefuFestu