Našel Reddit způsob, jak drasticky zredukovat hate speech?

Obrázek: reddit-small

Téměř každé diskuzní fórum na internetu se potýká s problémem hate speech, často obhajované svobodou slova a projevu. V roce 2015 se Reddit, jedna z největších diskuzních stránek, rozhodl s tímto problémem něco udělat - komunity, ve kterých se opakovaně vyskytovala hate speech, zrušil. Nyní, o dva roky později, tým vědců tento krok posoudil a vyhodnotil jeho efektivitu. Výsledky jsou překvapivé. 

Reddit, známý též jako “hlavní stránka internetu,” je strukturovaný do více než milionu uživateli vytvořenými a uživateli řízenými subreddits, které jsou organizované kolem určitých témat, o kterých se mezi uživateli diskutuje.

Reddit byl v tomto ohledu po mnohá léta vnímán jako jedna z nejtolerantnějších a nejbenevolentnějších internetových komunit, s jen minimálními omezeními vůči svobodě projevu. Celosvětový nárůst nacionalismu a online obtěžování však představil v roce 2015 výzvu, která některým uživatelům Redditu připadala nepřekonatelná, a mnozí předvídali konec stránky.

V reakci na to představil Reddit novou politiku zaměřenou proti obtěžování a 10. června 2015 oznámil, že zruší ty subreddits, na kterých se opakovaně objevuje hate speech a online obtěžování. Mezi nejvýraznější subreddits, kterých se toto opatření dotklo, patřily r/fatpeoplehate a r/CoonTown. R/fatpeoplehate byl subreddit věnovaný zesměšňování lidí s nadváhou a v době svého zrušení měl více než 150 000 uživatelů, zatímco r/CoonTown byl zase zaměřen na vytváření násilné a rasistické hate speech vůči afroameričanům a černochům obecně. 

Dva roky po tomto kontroverzním rozhodnutí, které čelilo nemalému počtu kritiků, vytvořilo šest vědců výzkumnou práci s názvem “You Can’t Stay Here: The Efficacy of Reddit’s 2015 Ban Examined Through Hate Speech” (Nemůžete zde zůstat: Efektivnost Reddit zákazu z roku 2015 zkoumána skrz hate speech). Vědci analyzovali více než 650 milionů komentářů sdílených na stránce mezi lednem a prosincem 2015 a výsledky jsou pozoruhodné. “Více účtů, než bylo očekáváno, ukončilo používání stránky; ti, kteří zůstali, drasticky omezili své používání hate speech - minimálně o 80%,” stojí ve zprávě. Navíc, ačkoliv mnoho subreddits zažilo příliv “migrantů” z vymazaných komunit, nebyl v těchto subreddits zaznamenán nárůst hate speech, což znamená, že problém online obtěžování nebyl přenesen na další uživatele. 

Vědci ve své práci vysvětlují, že jsou si vědomi toho, že to, zda zakázat či nezakázat určité projevy chování, je otevřená a filosofická otázka, která musí najít rovnováhu mezi ochranou svobody projevu a nárokem lidí na působení na internetu beze strachu z obtěžování. Ve své práci však zdůrazňují, že se soustředili na zkoumání, zda byl tento zákaz ze strany Reddit efektivní, nikoliv, zda měl být tento zákaz v prvé řadě zaveden. Odpovědí na tuto otázku je, že zákaz hate speech na Reddit fungoval přes veškerou skepsi nad očekávání a na dalších online fórech bude v budoucnu se vší pravděpodobností fungovat také.

Celá výzkumná zpráva je ke stažení ZDE.

Foto: Pixabay