Jak pomoci přátelům s duševní nemocí? „Ptejte se, obejměte, nesuďte,“ říkají

Obrázek: like-minds-small

Duševní nemoc ovlivňuje nejen nemocného člověka, ale i jeho okolí. Včetně toho nejbližšího. Rodiny a přátel. Britská televizní stanice rozjela v minulých týdnech projekt o duševním zdraví #Like Minds. V rámci něj pak komunikuje toto téma z různých úhlů. A věnuje se právě i tomu, jak mohou lidé pomoci svým přátelům, kteří bojují s nějakou duševní nemocí. „To poslední, co potřebujeme, je, aby nás někdo soudil,“ říká pro BBC Kay, jedna z žen, která trpí duševní nemocí. A jak tedy přátelům pomoci?

Téma duševního zdraví je pro mnohé ještě pořád tabu. Situace se ale v mnohém mění a po celém světě, včetně Česka, vznikají iniciativy, které se tématu věnují. Zaměřují se většinou právě na ty, kteří se s nějakým problémem v rámci duševního zdraví potýkají. BBC se zaměřuje i na okolí nemocných. Na to, jak vyjádřit podporu, jak pomoci a jak se k lidem, kteří trpí například depresí nebo úzkostí, chovat.

„Co říct příteli, který má problémy na duši? Pro mě bylo třeba důležité už to, že jsem o tom mohl s někým mluvit,“ říká Tom. To potvrzují i další lidé, kteří se zapojili do diskusí pod FB videem na stránce BBC. „Ptejte se mě na moji nemoc a na to, co se se mnou děje. Může to znít zvláštně, ale ukazuje to, že mi nasloucháte, a ne že chcete hned dělat závěry," podělila se na FB Katrina.

„Naprosto přesně si vzpomínám, co mi Alice řekla. ‚Jsem tu pro tebe‘ a taky ‚To zvládneme‘ a ‚Podíváme se do Francie‘,“ vyjmenovává Rose Ann věty, se kterými za ní přišla její nejlepší kamarádka Alice. Když byla Rose Ann hospitalizovaná v nemocnici, Alice jí dokonce vytvořila motivační plakát ‚Důvody k uzdravení‘, který obsahoval všechny sny a oblíbené věci Rose Ann.

To, že slova podpory pomáhají, potvrzují jak terapeuti, tak samotní pacienti. „Stačí říct jen to prosté ‚Jsi v pořádku? Jsem tu pro tebe.‘,“ říká Kay pro BBC. Uživatelé na sociálních sítích, kteří se dělí o vlastní zkušenosti, zmiňují také to, že kromě slovní podpory je dobré přítele obejmout. Nebo mu donést jídlo, protože někdy prostě nemají sílu ani na to si cokoli uvařit. „Každá drobnost může pomoct, i když se k vám nechováme nejlépe,“ uvádí další uživatelka, která sama bojuje s depresemi. BBC na svém webu v rámci projektu také sdílí kontakty pro ty, kteří sami s duševní nemocí bojují nebo mají někoho takového ve svém okolí.

Pokud vy sami hledáte pomoc, obrátit se můžete například na jednu z našich zón, organizaci Nevypusť duši, jejímž cílem je zlepšení informovanosti Česka v oblasti duševního zdraví. V rámci našich aktivit si klademe za cíl šířit fakta, bořit mýty, vzdělávat a pomáhat. Přečtěte si také článek o tom, jak se žije se schizofrenií či s depresí

Foto: Pexels