Žena volala na tísňovou linku. Předstírala objednávku pizzy, aby pomohla týrané matce

Obrázek: pizza-911-small

Osmatřicetiletá žena z amerického Ohia se stala svědkem domácího násilí vůči své 57leté matce. Protože útočník byl stále uvnitř a ona tak nemohla zavolat pomoc přímo, vytočila tísňovou linku 911 a předstírala, že objednává pizzu. „Chtěla bych si objednat pizzu na adresu...“ začala hovor ve středu 13. listopadu žena. „Voláte 911, abyste si objednala pizzu?“ ptal se nechápavě dispečer. „No... jo. Byt....“ snažila se žena a opakovala přesnou adresu. „Tohle je ale špatné číslo na objednávku pizzy,“ řekl muž.

Stále totiž nechápal, co se děje. „Ne, ne, ne... vy mi nerozumíte,“ volala dál žena. Muži v tu chvíli došlo, že žena volá o pomoc. „Už tomu rozumím. Posíláme vám tam hlídku.“ Dispečer Tim Teneyck se znovu zeptal na adresu a zajímal se, zda je útočník stále uvnitř a jestli není potřeba lékařské péče. Na tyto otázky žena jednoslovně odpověděla a dodala, že chce velkou pizzu se salámem. Teneyck potvrdil vyslání hlídky a vzhledem k okolnostem policisty informoval, aby před příjezdem na místo vypnuli majáčky.

Policisté na místě zadrželi 56letého Simona Lopeze, který údajně fyzicky napadl matku volající a vyhrožoval dalším násilím. Matka ho popsala jako výtržníka, který ji fyzicky i slovně napadal. Lopez byl obviněn za domácí násilí a výtržnosti pod vlivem omamných látek a jak pro BuzzFeed News potvrdila kancelář šerifa oregonského okrsku, poputuje agresor za mříže.

Za 14letou službu Tima Teneycka to byl první hovor, kdy člověk v nouzi volal o pomoc tímto způsobem. Dispečer byl zpočátku zmatený, ale poté, co si uvědomil, že žena není opilá, mluví srozumitelně a trvá na tom, že opravdu volá správné číslo, došlo mu, že se něco děje. „Někdo jiný by možná takový hovor ukončil, ale není to nic, co by jiní dispečeři v USA nebyli schopni zvládnout,“ dodal Tim Teyenck.

Mike Navarre, náčelník oregonské policie, chválí dispečera Teneycka za zvládnutí situace a záznam tohoto hovoru bude podle svých slov používat pro výcvik dalších dispečerů. „Dobrý dispečer pozná, že volající potřebuje pomoc. A to je přesně to, co se v tomto případě stalo,“ uvedl Navarre. „Někteří dispečeři by takovému člověku zavěsili. Stojí ale za to nedat se a zkusit, co se dá. Volající žena tohle udělala. A celé to dobře dopadlo,“ uzavřel.

Foto: Repro NO MORE