Ostrej Apríl Mladé fronty DNES

Obrázek: dudova-small

Dnešní vydání nejčtenějšího seriózního deníku Mf Dnes přineslo na své titulní straně zprávu, že romská herečka Klaudie Dudová neplatí už tři měsíce nájem v bytě, který si pronajala. Je 1. dubna, den vtípků, šprťouchlat, joků a trollů a my za HateFree doufáme, že Mladá Fronta prostě jen slaví.

Apríl je označení pro první dubnový den – 1. duben. Už od 16. století je apríl spojen s různými žertíky a drobnými zlomyslnostmi, např. u novinářů pak dovoluje tradice překročit rámec serióznosti a vypustit tzv. kachnu, resp. hoax,“ praví vševědoucí Wikipedie. Musíme uznat, že na Mf Dnes se jedná o odvážný humor, který bychom od deníku věčně balancujícího mezi bulvárem a seriózní novinařinou, nečekali.

V době, kdy protikorupční policie zatkla další podezřelé v nemocnici Na Homolce kvůli problematickým veřejným zakázkám, pokračuje bombardování Jemenu a Česku hrozí velký vítr, věnovat takový prostor tomu, že Romka a zároveň herečka neplatí byt, je vskutku ---- alternativní. A být alternativní, to je jistě to poslední, co by MF Dnes a její čtenáři chtěli. Raději by něco mainstreamového, co lépe ladí s jejich názory a zkušenostmi z třetí až páté ruky, něco hmatatelnějšího a něco opravdu ze života.
Takové jednotlivosti přece patří do bulváru, kde se píše o Bořkovi Slezáčkovi, manželovi Báry Štěpánové, Aleši Brichtovi, Janu Kačerovi, Bolku Polívkovi, Jaro Slávikovi, Robertu Rosenbergorvi, Jiřím Pomeje, tchyni Zdeňka Polreicha, otci Vilhelmové, Juraji Jakubiskovi a dalších, kteří se dostali do dluhů, nikoli v „největším seriózním deníku“, jak médium samo sebe definuje.

Sice u výše zmíněných nezmínili v bulváru nikdy národnost, ale to berme jako sofistikovaný bonus vysoké novinařiny. A přece jenom takový titulek: „Židovský režisér Jan Kačer: Exkluzivní rozhovor o exekuci! Přiznal dluhy!“ je už přece jenom trochu moc i na bulvár. Titulek by totiž mohl některým čtenářům sugerovat, že peníze má (Židé je vždycky mají, jak říká stará „pravda“) a jen nechce platit.

Podobné je to i s tím slovíčkem „romská“. Díky jeho přidání si tak Apríl užijí především ti čtenáři, kteří si jej inteligentně spojí se stereotypem chronických neplatičů a zneužívačů sociálních dávek. Ti se nejvíce nasmějí.

A až zíta Mf Dnes pravdu odhalí, doufáme, že nebudeme v podezření, že jsme si tento ostrej vtípek objednali v rámci naší kampaně. Ne, opravdu ne.

A za Klaudii Dudovou doufáme, že za tuto roli dostane slušný honorář – třeba takových 25 tisíc korun.

A Mf Dnes přejeme, aby to nebyl ten případ, kdy lidé seriózní článek na Apríla neberou vážně, i když by podle redakce měli.