Obchod vrací lidi s hendikepem či složitou minulostí do pracovního procesu. Nyní se potýká s problémy

Obrázek: obchudek3

Od roku 1997 funguje v Praze Obchůdek Borůvka, který nabízí výrobky z chráněných dílen z celé České republiky a funguje zároveň jako tréninkové pracoviště pro lidi se zdravotním postižením. Kromě výrobků lidí s hendikepem v něm najdete i originální a ručně vyráběné produkty keramiků, šperkařů, dřevovýrobců a textilních dílen.

Borůvka také pomáhá lidem s hendikepem navrátit se do pracovního procesu. „Ti mají mnohdy malé nebo žádné pracovní zkušenosti či jsou po úrazech a snaží se vrátit do pracovního procesu. Lidé bez pracovních zkušeností získají základní pracovní návyky a dovednosti, lidé po úrazech se naučí, jak pracovat se svým nabytým hendikepem. Obchůdek provozuje pražská nezisková organizace Borůvka Praha o.p.s., která pomáhá dětem i dospělým s tělesným postižením zapojit se do běžné společnosti,“ vysvětluje funkci Obchůdku Kristýna Novotná, správkyně e-shopu. Zákazníci svým nákupem pomáhají nejen zaměstnávat lidi s hendikepem, ale podporují tak i dopravu, fyzioterapie či další služby, které Borůvka poskytuje. 

Chráněné dílny, z nichž sortiment Obchůdku Borůvka pochází, jsou pracoviště zaměstnávající lidi se zdravotním postižením nebo psychickým onemocněním či jinak znevýhodněné osoby na běžném trhu práce, které se snaží se postupně vrátit zpět do pracovního procesu. To mohou být i lidé s problematickou minulostí. „Obchůdek Borůvka spolupracuje s desítkami těchto dílen a prodejem jejich originálních a různorodých výrobků pomáhá podporovat existenci a rozvoj těchto důležitých pracovních míst. Borůvka Praha o.p.s. provozuje od roku 2013 i vlastní chráněnou dílnu švadlen, kde poskytuje zaměstnání nejen absolventům oboru šití v Jedličkově ústavu, ale i lidem z řad široké veřejnosti. V obchůdku můžete zakoupit výrobky i od našich švadlenek,“ doplňuje Kristýna Novotná.

Obrázek: obchudek1

Jedním ze zaměstnanců Obchůdku Borůvka je i 24letý Mikuláš, který nastoupil do pracovně-tréninkového programu. „Rozhodl jsem se tak proto, že jsem chtěl začít zlepšovat dovednosti, které mi nešly a ve kterých jsem se cítil nejistý, zároveň jsem potřeboval získat větší sebevědomí. Velmi sympaticky na mě působilo příjemné prosředí obchůdku a přátelský přísup kolegů, nemusel jsem mít strach z toho, co bude, když udělám chybu. Už teď vnímám posun v tom, jak komunikuji s lidmi, dokážu zachovat větší klid ve stresových situacích a zároveň si nenechám líbit něco, co mi není příjemné,” popisuje s nadšením a pokračuje: „Naučil jsem se nové věci a začínám si uvědomovat, co dokážu. Když udělám chybu, umím se z ní poučit. Zároveň mi práce v obchůdku pomáhá pozitivně přemýšlet, dává mi nějaký režim. V budoucnu bych rád pracoval v hudebním průmyslu a cítím se teď jistější, řekl bych, že jsem mnohem víc poznal sám sebe.“

Obchod se však poslední dobou potýká s problémy. „Vliv měla jednak covidová krize, která s sebou nesla velká omezení z hlediska prodeje, ale také celková ekonomická situace. Prodáváme především dárkové zboží a mnoho lidí se v důsledku finančních problémů v tomto směru muselo uskromnit, ne každý si momentálně může dovolit kupovat věci jen tak pro radost,“ vysvětluje Kristýna Novotná. Právě v době, kdy byla řada obchodů a služeb zavřená, vznikl e-shop, na němž zákazníci najdou stejný sortiment jako v kamenné prodejně. Lidé si na něj však dosud zcela nezvykli a Obchůdku tak chybí cenné příjmy. 

Obrázek: obchudek2

„Nejvíc nám lidé pomohou tím, že si u nás udělají radost nákupem a budou se k nám vracet. Náš kamenný obchůdek na Vyšehradě je otevřen denně včetně víkendů od 10 do 17 hodin a budeme moc rádi, když u nás nakoupíte a zároveň tím přispějete na dobrou věc. Kdo upřednostňuje výběr produktů z pohodlí domova, ten může nakoupit na našem e-shopu. Zároveň budeme rádi za zviditelnění našeho obchůdku i e-shopu prostřednictvím sdílení,” vzkazuje Kristýna Novotná. 

„Nákupem jakýchkoli výrobků podpoříte vznik pracovních míst pro lidi s hendikepem. Děkujeme za vaši pomoc, bez vás to nepůjde!“ uzavírá.