„Nesmíme na ně zapomenout.“ Češi shánějí pleny pro seniory v ukrajinských domovech

Obrázek: fb-img-1637134528512

Od počátku ruské invaze již Ukrajinu opustily tři a půl milionu lidí. Pro mnohé obyvatele zasažených měst je však velmi obtížné či přímo nemožné odejít, upozorňuje Olí Štrejbarová, která se dlouhodobě věnuje pomoci seniorům v rámci projektu Ježíškova vnoučata. Dnes se snaží zajistit pomoc pro starší lidi ve válečných oblastech. „Bojí se stejně jako ostatní. Jsou často upoutaní na lůžko v domově pro seniory a bezmocní. Jejich děti je, ač v slzách a trápení, musely opustit, aby zachránily jejich vnoučata. Hned se startem války mi začalo vrtat hlavou, co se s nimi děje,” uvádí.

Olí a její přátelé se aktuálně snaží zajistit převoz osob ze zranitelné skupiny do Čech. „Ukrajinská ambasáda má možnost zájemce, jejichž zdraví to dovolí, převézt na hranice Polska nebo Slovenska, odkud by je mohl někdo přepravit do domovů seniorů u nás. Jenže ty jsou roky plné a čekačky na ně jsou v řádech stovek zájemců,” vysvětluje Olí, která se tedy prozatím snaží řešit alespoň aktuální potřeby lidí uvězněných ve válečné oblasti. 

Aktuální potřeby

Nejaktuálnější z nich je akutní nedostatek plen pro seniory v ukrajinských domovech. „Založila jsem sbírku a už druhý den jsme získali i díky podpoře Radiožurnálu 150 tisíc korun od úžasných dárců ve sbírce na platformě Znesnáze21,” popisuje Olí Štrejbarová, které se během několika dní podařilo zajistit místo ve vlaku do Kyjeva vypraveného organizací Člověk v tísni. „Horší bylo sehnat firmu, která nám pomůže materiál co nejrychleji dopravit Člověku v tísni. Nakonec jsem našla firmu Depend, zabývající se výrobou a rozvozem inkontinenčních pomůcek, a skvělou manažerku Marcelu Štencovou. Připadalo mi to jako osud. Řekla mi, že mají zázemí na Ukrajině, kde aktuálně pomáhají svým zaměstnancům, a že o kritické situaci v domovech ví a také tam před týdnem dodali pleny seniorům. Byla to rychlá a skvělá akce,” dodává.

Obrázek: img-20220307-200803

Organizátorka nyní plánuje druhou materiální zásilku. „Potřebují i léky, máme dlouhý seznam od jednoho ředitele ukrajinského domova. Snad se nám za pomoci ambasády, dopravců i dobrých lidí podaří dodat jim tuto pomoc, než je budeme moci dostat do bezpečí za rodinami. Moc vás proto prosíme, i když víme, že pomáháte, kde jen můžete, i když víme, že teď všechno zdraží a vy sami budete mít málo, prosím, nesmíme na seniory zapomenout. Jsou to milující rodiče a prarodiče. Jsou to vystrašení lidé. Zaslouží si lásku a bezpečí stejně jako všichni ostatní.”

Děti pro seniory

Na Ukrajinu s materiální pomocí poputují také povzbudivé, veselé obrázky, které pro seniory vytváří žáci školy, do níž dochází dvanáctiletá dcera paní Štrejbarové. „Lola hodně celou situaci prožívá. Válku sleduje, má svého prvního reálného superhrdinu pana Zelenského a chce pomáhat. Tahle odporná válka ničí miliony životů, ale zároveň ukazuje našim dětem, že pomáhat je normální a nutné,” vypráví Olí. „Dcera mi už pět let pomáhá i s Ježíškovými vnoučaty. Chodila už jako maličká se mnou do domovů seniorů a vždy si vyhlédla toho, kdo jí přišel nejvíce osamělý, šla za ním, chytla ho za ruku a hladila ho. Je to zkrátka v ní a já jsem za to moc ráda,” uzavírá.

Obrázek: img-20220324-161804

Sbírku plen pro seniory v ukrajinských domovech můžete podpořit zde.

Úvodní foto: David Tesař
Ostatní foto: Olina Štrejbarová