"Jste mí hrdinové," říká otec v halloweenském videu překračujícím genderové stereotypy

Obrázek: myheroes-small

„Věříme, že každý hrdina si zaslouží být slaven, bez ohledu na jeho gender, rasu nebo sexuální orientaci. Užijte si Halloween a přijměte svého vnitřního hrdinu.“ S těmito slovy před pár dny vypustila Landwirth Legacy Productions dvouminutové video v souvislosti s dnešním populárním americkým svátkem. Autoři snímkem chtějí bořit genderové stereotypy a podpořit odvahu dětí k sebevyjádření. A cílí také na rodiče.

 

Video totiž zpočátku ukazuje mladou čtyřčlennou rodinu při přípravách na dnešní den, při koledě, kdy rodiče až překvapivě rozechvěle své děti v kostýmech Wonder Woman a Batmana sledují, i po příchodu domů, kdy syn i dcera usínají. A v ten moment dochází k nečekanému zvratu. Po celou dobu koledování totiž divák neměl šanci vidět děti zepředu. A závěrečná scéna konečně zabírá jejich spící tváře. Dozvídáme se tak, že syn oproti očekávání oblékl kostým Wonderwoman a dcera zase Batmana. „Moji hrdinové,“ šeptá dojatě otec ke spícím dětem, zatímco zavírá dveře jejich ložnice.

myheroes 2

Jeden z autorů snímku, Brian Carufe, uvedl, že se společně snažili o vytvoření videa, které bude mít tu sílu přimět diváky pozměnit svůj postoj k zažitým genderovým normám. „Společnost je tradičně pomalá v přijímání nových status quo a genderová nekonvenčnost v tom není výjimkou,“ uvedl pro Upworthy. „Přestože jsme vytvořili film, který, jak jsme věděli, zarezonuje v LGBT komunitě, nese také poselství, které je univerzální. A to být spokojen a sebevědomý při jakékoliv volbě, bez ohledu na názor ostatních,“ dodává.

myheroes 1

Alexander Day pak slova kolegy doplňuje. „Tento Halloween si malí chlapci i dívky po celém světě nebudou moct obléknout, co chtějí, protože se budou bát posměšků a šikany, nebo protože se nedočkají podpory od svých rodičů,“ říká. „Toto video je právě pro ně. A já věřím, že ty děti, kterých se to týká, to uvidí, a dojde jim, že jsou našimi superhrdiny. Pro to, že jsou sami sebou,“ uzavírá.

Foto: Repro LLP