Jeho rodina prožila holocaust. On teď skládá hudbu na památku obětí

Obrázek: rac-miroslav-small

Romský skladatel a klavírista Miroslav Rác vytvořil klavírní cyklus, kterým chce projevit úctu obětem holokaustu, jimiž byli i někteří členové jeho vlastní rodiny. „Cyklus jsem vytvořil proto, aby se lidé navzájem neponižovali ani nepodceňovali, ani nad nikým nepovyšovali, ale aby si dokázali mezi sebou pomoci. Abychom nezapomněli na to, co se tu stalo, na naše předky a abychom to už nikdy nedopustili,” říká Rác a doplňuje, že od průvodců v koncentračních táborech slyšel i to, že někteří Slováci chodí do táborů hajlovat. „Takže i takovýto obraz má naše země,” komentuje.

Miroslav Rác je hudebník z Levic. Vystudoval obor klavír na Konzervatoři v Topolčanech. Na Slovensku je známý svou tvorbou romského hip hopu a vystupuje pod uměleckým jménem BG. Věnuje se ale i vážné hudbě. A právě v rámci této tvorby vznikl jeho klavírní cyklus věnovaný lidem, kteří trpěli v koncentračních táborech, a obětem druhé světové války. Videoklip k jeho skladbě Poéma a-mol vznikal v koncentračním táboře Auschwitz Birkenau.

„Když jsme byli na těch místech, kde umírali naši předci a lidé, kteří za nic nemohli, nebylo mi vůbec příjemně. My jsme tam byli tři hodiny v dešti a byli jsme promočení a byla nám zima, ale oni tam museli žít a nikdo jim nepomohl. Lidé tam padli na samé dno lidské důstojnosti. A také proto jsem tento klavírní cyklus vytvořil, aby lidská důstojnost šla nahoru a ne dolu,” vysvětluje klavírista a dodává, že skladby v sobě nesou i poselství neodsuzovat druhé.

rac miroslav 1

I Rácovu rodinu holokaust poznamenal. Jeho dědeček se dostal do romského zajišťovacího tábora v Dubnici nad Váhom. Zde zažil nemoci, týrání, nadávky. Naštěstí se mu podařilo z tábora utéct a po dvou týdnech, kdy putoval bez jídla, došel do bezpečí. „Chtěl jsem ukázat pravdivý obraz toho všeho i těm, kteří zavrhují a odmítají, že vlastně nějaký holokaust byl,“ vysvětluje pro HFC Rác. „Když jsem na ta místa přišel, měl jsem silný pocit, že už jsem tam byl a něco tam prožil,” dodává.

Skladba Poéma a-mol má dle autora velmi pozitivní reakce. „Hodně lidí mi řeklo, že když viděli videoklip k Poéma a-mol, tak měli slzy v očích. Mnoho lidí mi také řeklo, že jsou rádi, že touto formou bojuji proti fašismu a rasismu,” říká Miroslav Rác, který aktuálně připravuje CD se svou tvorbou věnovanou obětem druhé světové války. „Už od dětství jsem toužil skládat svoje skladby, které osloví národy. Jsem rád, že můžu říct, že právě žiji a tvořím svůj sen,” uzavírá.

rac miroslav 2

Foto: Archiv Miroslava Ráce