Nevidomí maséři pomáhají v domovech pro seniory s fyzickými problémy i nedostatkem kontaktu

Obrázek: masaze-tyflocentrum-small

Před sedmi lety přišel za ředitelkou TyfloCentra Ústí nad Labem, krajského střediska sociálních služeb pro osoby nevidomé a těžce zrakově postižené, tehdejší klient Oto Hoffman poptat se na práci. Oto má od dětství těžkou oční vadu. Většinu života pracoval v chráněné dílně, lákala jej však práce s lidmi, a proto se rozhodl absolvovat masérský kurz. Ředitelku a sociální pracovnici Alenu-Kristinu Bašníkovou Otova nabídka zaujala a jejich spolupráce dala vzniknout Masážnímu salonu TyfloCentra Ústí nad Labem, chráněné dílně, která dnes zaměstnává osm lidí.

masaze tyflocentrum 1

Masážní salon a pedikúra již několik let podporuje integraci nevidomých i osob s jiným zdravotním postižením. V pobočce ústeckého TyfloCentra na vás čeká nevšední zážitek. Nevidomí maséři se při práci soustředí plně na hmatové vjemy, jejich doteky jsou proto mimořádně citlivé. Od nového roku vás na relaxaci naladí i Čekárna potmě, kde si u pití kávy budete moci na pár chvil vyzkoušet, jaké to je, být bez zraku. O váš plný komfort se starají nevidomí či ZTP zaměstnanci, kromě masérů můžete využít i služby pedikéra, setkat se s recepční nebo uklízeči.

masaze tyflocentrum 3

Dotyk pro seniory

Svými službami se zaměstnanci salonu rozhodli přinášet radost i pomoc kromě široké veřejnosti i starším lidem se zdravotními problémy v domovech pro seniory v okrese Ústí nad Labem. „Jsme ze zkušeností z roku 2017, kdy jsme realizovali podobný projekt, přesvědčeni, že senioři tuto možnost velmi ocení, o to více po současné situaci s koronavirem, a až to bude možné, budou ji hojně využívat,“ říká fundraiserka a pracovnice v sociálních službách TyfloCentra Petra Honzátková.

Masáže totiž, kromě pomoci při problémech se svaly, proleženinách a dalších zdravotních problémech, naplňují seniorům dotykovou potřebu a současně přináší možnost tolik potřebného sociálního kontaktu. Setkávání a vznik nových přátelství oceňují i hendikepovaní maséři, kteří díky projektu Dotyk potmě také mají dlouhodobé pracovní uplatnění.

masaze tyflocentrum 2

Prosba o pomoc

Současná karanténní situace na několik měsíců znemožnila provoz salonu. Zaměstnanci tak přicházejí o příjem, zároveň nemohou dojíždět do center pro seniory. TyfloCentrum proto vyhlásilo na začátku prosince dárcovskou akci, jejímž cílem bylo požádat veřejnost o pomoc a podporu masérského salonu. „Na jednu masáž pro seniora potřebujeme 150 korun,” popisuje Honzátková. „Celkově jsme chtěli posbírat sumu na minimálně čtyři sta masáží, abychom mohli službu nabídnout více domovům a zároveň jednotlivým seniorům i opakovaně. Vybrali jsme pět tisíc korun, které rozdělíme pod stromeček seniorům v Domově pro seniory Chlumec a USP Trmice. Na výzvu je možné do konce prosince reagovat pomocí QR kódu nebo bankovním převodem,“ dodává.

V lepší zítřky doufá i sedmašedesátiletý Oto. „Mám ze své práce radost. Uspokojuje mě, že pomáhám lidem, kteří se k nám rádi vrací,” popsal pro HFC. „Mně je tedy 67 let, ale práce mě stále baví a mrzelo by mě, kdybych musel skončit,” uzavírá.

Foto: TyfloCentrum Ústí nad Labem