Malala apeluje na barmskou vůdkyni Su Ťij, aby odsoudila brutální jednání s Rohingya muslimy

Obrázek: malala-sutij

Nejmladší nositelka Nobelovy ceny za mír Malala Yousafzai apelovala v neděli na nositelku stejné ceny z roku 1991 a současnou vůdkyni Myanmaru (dříve známého jako Barma) Aun Schan Su Ťij přes svůj účet na Twitteru. Ve svém vyjádření volá po ukončení násilí vůči Rohingyům, argumentuje pro udělení občanství této skupině obyvatel Myanmaru a vyzývá ostatní země, aby přijaly rodiny utíkající před násilím. “V průběhu několika uplynulých let jsem opakovaně odsuzovala toto tragické a hanebné jednání. Stále čekám kdy má spolulaureátku Nobelovy ceny Aun Schan Su Ťij, udělá totéž,” píše Malala. 

malala status barma

Rohingyové jsou etnickou muslimskou minoritou ve většinově budhistickém Myanmaru (dříve známém jako Barma) a mnohými humanitárními organizacemi jsou považováni za nejvíce persekuovanou skupinu na světě. V roce 1982 byl schválen diskriminující myanmarský Národností zákon, který odmítl legálně uznat Rohingya muslimy jako občany Myanmaru, v důsledku čehož jsou až do dnešního dne bez jakékoliv státní příslušnosti. Jejich lidská práva jsou podle organizací porušována, jejich svoboda pohybu omezena, stejně jako přístup k potravinám, zdravotnictví a vzdělání. Vojáci Myanmaru vypalují celé vesnice v oblasti Rakhine, kde je Rohingya muslimů nejvíce. Diskriminace, náboženská intolerance a antimuslimské nálady zesilují, jak popisuje Amnesty International ve své zprávě Myanmar 2016/2017.

UNHCR, Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, oznámil, že již přes 123 000 uprchlíků uprchlo ze západního Myanmaru od 25. srpna, především do sousední Bangladéše. Neznámé množství uprchlíků je také stále zablokováno mezi hranicemi na území nikoho. Myanmarské autority navíc zastavili veškerou humanitární pomoc OSN namířenou Rohingya civilistům, což by mohlo vést k humanitární katastrofě.

Vůdkyně Myanmaru Su Ťij, která byla 15 let v domácím vězení za svůj boj za demokracii ve vojensky ovládaném Myanmaru, se stala mezinárodním symbolem mírumilovného odboje, podobně jako Martin Luther King nebo Mahatma Gandhi, a v roce 1991 ji byla udělena Nobelova cena za mír.

Nyní však její ohlušující mlčení vůči porušování lidských práv myanmarské muslimské menšiny překvapuje celý svět. Ve svém rozhovoru pro BBC v dubnu letošního roku dokonce popřela, že jakékoliv etnické čistky Rohingyů probíhají, navzdory rozsáhlým zprávám dokazujícím opak. V reakci na její mlčení již přes 300 000 lidí podepsalo petici usilující o odebrání Nobelovy ceny Aun Schan Su Ťij. Malala, která přežila postřelení do hlavy pákistánským Talibánem v roce 2012, napsala: “Svět čeká a Rohingya muslimové čekají.”

Foto: Wikipedia