Lítost a soustrast nestačí. Zrovnoprávnění LGBTI+ lidí je tou pravou pietou

Obrázek: nz60619

Jen několik hodin po pohřbu Juraje Vankuliče a Matúše Horvátha, zavražděných před bratislavským klubem Tepláreň queerfobním teroristou, se v Praze opět sešly nižší tisíce lidí. V rámci pěti dní se po pochodu Nebudeme mlčet! jednalo o druhé shromáždění na podporu práv LGBTI+ lidí. Tentokrát se ale akce zúčastnili také politici, kteří slíbili konkrétní změny. Jak se jim podaří prosadit je v parlamentu, zůstává ale otevřenou otázkou.

Těsně před šestou hodinou podvečerní se Václavské náměstí postupně zaplňuje lidmi s duhovými vlajkami a transparenty jako Láska je láska nebo Mlčení = smrt. Pódium pro řadu řečníků je nachystáno, ale ještě probíhají zvukové zkoušky muzikantů a muzikantek, kteří slíbili vystoupit bez nároku na honorář. Mezi prvními desítkami příchozích je i dvojice teenagerek. „Včera jsem viděla Kovyho video, kde shrnoval jako gay svoje zkušenosti s homofoby a vůbec vysvětloval, co se stalo na Slovensku. Upřímně se mě to dotklo,“ vypráví Tereza a Stázka přikyvuje. Navíc cítí, že samy nejsou heterosexuální a reakce jejich rodin je spíše váhavá. Zatímco Stázčini rodiče nereagují odmítavě, když se zmíní, že je na holky, u Terezy doma je přijetí složitější. „U ostatních rodičům menšinová sexuální orientace nevadí, ignorují ji. Ale u vlastních dětí jsou zásadně proti,“ je přesvědčena Tereza. Dívky přijely z Plzně a v Praze se pod rouškou anonymity v davu podobně smýšlejících lidí bez obav drží za ruce.

Tři požadavky

„Jediné správné řešení jsou plná práva pro všechny. Nechceme žádné polotovary,“ deklamuje první řečník Czeslaw Walek v závěru svého projevu a moderátorka Lenka Králová demonstrujícím připomíná, že to byl právě jeho nápad zorganizovat dnešní shromáždění. Walek je právník a aktivista, který vede iniciativu Jsme fér, ta posledních pět let bojuje za možnost manželství pro všechny nehledě na pohlaví. Tím polotovarem, o kterém hovoří, je registrované partnerství, které je v Česku možno uzavřít před matrikářem od roku 2006, ale nezaručuje partnerům stejná práva jako manželům. Na Slovensku, kde došlo k vraždám Juraje a Matúše, byla před dvěma týdny poslanci podruhé zamítnuta i značně okleštěná verze registrovaného partnerství a mluvit o manželství stejnopohlavních párů je stále spíše společenské tabu. 

Obrázek: nz60688

Přesto není příliš důvodů, proč by si Česko mohlo fandit, že je na tom v přístupu ke svým LGBTI+ občanům dobře. Na manželství pro všechny se štěpí i současná pravostředová vláda premiéra Petra Fialy. Právnička Klára Kalibová, zakladatelka poradny pro oběti předsudečného násilí In IUSTITIA, je přesvědčena, že právní ochrana před queerfobním násilím je nedostatečná, protože Slovensko, Maďarsko a Česko blokují zařazení trestných činů předsudečného násilí mezi tzv. evropské zločiny. „Na domácí půdě musí dojít ke změně trestního zákoníku tak, aby homofobní, transfobní pohnutka byla zařazena mezi kvalifikované skutkové podstaty,“ přidává Kalibová požadavek na přísnější tresty. V sytě růžových vestách se mezi demonstrujícími proplétají pracovnice a pracovníci organizace In IUSTITIA, kterým je možné položit doplňující otázky nebo si v poradně domluvit schůzku.

Vpředu a zároveň lehce stranou postává dvojice žen středního věku Helena a Hana, překladatelka a sekretářka. Na otázku novinářky, proč se rozhodly dnes přijít, mají jasnou odpověď. „Chtěly jsme, aby bylo vidět, že i takové tety, jako jsme my, chtějí stejná práva pro LGBTI+ lidi,“ říkají s úsměvem. A unisono dodávají, že coby nezainteresovaná součást většiny chtěly vyjádřit svou podporu. Těžko říct, kolik takových heterosexuálních podporovatelů a podporovatelek se na dnešním shromáždění rozhodlo vystoupit z šedé zóny, zřejmé je, že přavažují lidé demonstrující svou menšinovou sexuální orientaci. Přitom podle aktivistů je právě aktivní většina pro změnu zásadní. 

Třetím z řečníků je Viktor Heumann, ředitel organizace Transparent, který připomíná, že pro úřední změnu pohlaví je v Česku stále nutné podstoupit sérii ponižujících vyšetření, přijmout dočasně rodově neutrální jméno, a především podstoupit kastraci nebo sterilizaci. 

Čekání na politiky

Obrázek: nz60696

Trojlístek úvodních řečníků shrnul požadavky, které obsahuje otevřená výzva vládě, jež vznikla po vraždách v Bratislavě a může ji podepsat každý. Na shromáždění vystoupila také vládní zmocněnkyně Klára Laurenčíková, která otevřenou výzvu plně podpořila. Její vyjádření ale neznamená podporu celé vlády jako takové, i když někteří z politiků jsou zde přítomni. V davu demonstrujících postává pražský primátor Zdeněk Hřib za Piráty, který už dříve během Prague pride vyvěsil na magistrátu duhovou LGBTI+ vlajku, nebo senátor Miloš Vystrčil (ODS). Později na sociální síti Twitter se s podporou přidává také ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN. 

Shromáždění se vedle aktivistů rozhodla podpořit řada umělců a veřejně známých osobností. K demonstrujícím promluvila herečka Tereza Dočkalová nebo herec Jan Cina, zazpívala zpěvačka Pavlína Matiová a přes svůj strach z davů promluvila také jaderná fyzička Dana Drábová. 

Jaká bude konkrétní politická reakce na výzvu, zůstává otázkou, jisté je, že pod ní stále přibývají další podpisy. Aktuálně ji podepsalo více než 21 000 lidí. 

 

 

Foto: David Růžička