Na urážky kvůli vzhledu odpověděla olympionička fotkami v plavkách. „Jsem normální člověk,“ říká

Obrázek: lindsey-von-small

Body shamingu, neboli zesměšňování fyzického vzhledu člověka, může v online prostředí čelit každý z nás. Nevyhýbá se ani celebritám či známým sportovcům. Příkladem může být bývalá americká reprezentantka v alpském lyžování a olympijská vítězka Lindsey Vonn. Lyžařka před několika týdny zveřejnila své fotografie v bikinách z oslavy svých šestatřicátých narozenin. Následně se stala terčem posměšných a urážlivých komentářů. „I jako sportovkyně se potýkám s nemilosrdnými poznámkami o mém vzhledu a přiznávám, že mě to někdy bolí,” uvedla Lindsey v komentáři na Facebooku, ve kterém se na online šikanu odhodlala reagovat. 

lindsey von 4

Lindsey Vonn se závodnímu lyžování věnovala devatenáct let. Vyhrála 82 závodů a převzala cenu Laureus pro nejlepší sportovkyni roku 2010. Kariéru vloni oficiálně ukončila, dál je však sportovním nadšencem a tvrdě dře v posilovně, aby zůstala ve formě. Přesto se někteří komentující rozhodli zesměšňovat její tělo a útočit na jeho nedostatky. „Jsem normální člověk. Když se ohnu, nahrnou se mi faldy na břiše, na zadku je vidět celulitida, nemám dokonale plné košíčky plavek. Ale vždy si vzpomenu, jak mi moje tělo pomohlo dosáhnout úžasných věcí a jsem hrdá na to, jak silná jsem,” odpověděla jim. 

lindsey von 1

Sportovkyně také přidala několik fotografií, které ukazují její tělo přirozeně. „Mohu všem slíbit, že své fotografie nikdy neupravím ve Photoshopu a jsem hrdá na to, že jsem nikdy nepodstoupila žádnou plastickou operaci nebo jiné kosmetické úpravy. Jsem 100% přírodní a 100% Lindsey. Všichni, kdo se cítíte rozpačití kvůli svému vzhledu, zůstaňte silní, zůstaňte zdraví a milujte se bez ohledu na ty, kteří vás urážejí,” dodala.

Na hejtech nezáleží

Upřímný Lindseyin příspěvek ocenilo na Facebooku několik tisíc lidí a mnozí se podělili o své osobní zkušenosti. „Moje žena má rakovinu a v souvislosti s léčbou přibrala několik kilo. Pořád ji miluji a vypadá úžasně. Na hejtech nezáleží,” vzkázal uživatel Wolfgang Nowy z Polska. „Jste úžasná, Lindsey. Kdybychom si všichni zvykli ocenit zdravá, normální těla, mohli bychom se přenést přes nerealistická očekávání toho, jak by mělo vypadat ženské tělo. Možná se všechny ženy, které se trápí svým vzhledem, mohou naučit nechat to být, naučit se mít ze sebe dobrý pocit a cítit se dobře, když se procházejí po pláži v plavkách nebo si obléknou šortky,” dodala další komentující. 

lindsey von 2

Online násilí

„Žijeme ve virtuální společnosti a offline násilí se rozšířilo i do online prostředí, což některým lidem umožňuje páchat násilí bez následků. Ženy jsou hlavním cílem online násilí, zejména veřejně známé ženy jako novinářky nebo političky. Online obtěžování může mimo jiné zahrnovat šikanu, pronásledování, pomluvy, projevy nenávisti nebo krádeže identity a hacking“ uvedla na konferenci OSN keňská novinářka a specialistka na online bezpečnost Cecilia Mwende Maundu s tím, že i muži jsou obětí online násilí, pokud jsou ale terčem ženy, obtěžování má častěji podobu sexualizovaných urážek a výhrůžek.

lindsey von 3

„Násilí na internetu je otázkou veřejného zdraví a jeho účinky jsou velmi škodlivé,” doplňuje Maundu. „Kromě dopadů na psychiku, sexualitu nebo ekonomické škody je jeho největším nebezpečím cenzura. Ženy se přestanou vyjadřovat, některé po útoku i online platformy úplně opouštějí. A to je to, co útočníci chtějí. Dostat tyto ženy pryč z veřejného prostoru,” uzavřela.

Foto: FB Lindsey Vonn