Z kluka z děcáku majitelem úspěšného barber shopu

Obrázek: laky-barber-small

Lukáš Vlačuha alias Laky se hned po narození ocitl v kojeneckém ústavu, kam ho odložila matka. Pak se dostal do dětského domova v Opavě, kde vyrůstal a zůstal tam až do plnoletosti. Dnes je 26letý Laky, který má romské kořeny, majitelem jednoho z úspěšných barber shopů v Praze, má stálou klientelu a vlastní rodinu. „Se svou minulostí jsem srovnaný. Všechno mělo nějaký důvod,“ říká Laky v talkshow Desetiminutovka na Romea.cz.

laky barber 1

Říká o sobě, že je komediant a je rád středem pozornosti. Už během dětství hodně sportoval, tety v dětském domově ho v tom podporovaly. A stejně tak v tom, aby se vyučil kadeřníkem. „Chtěl jsem být kuchař, uměl jsem vařit a bavilo mě to. Jedna teta mi ale řekla, že bych měl být kadeřníkem,“ popisuje Laky svoje rozhodování, kam jít na školu, a pokračuje: „Už v děcáku jsem ostatním dětem stříhla vlasy a vyholoval obrazce na hlavě.“ Nakonec se tedy rozhodl pro studium na kadeřníka. „Motivací pro mě bylo i to, že tam bylo 25 holek,“ směje se, vzápětí ale dodává, že byl nakonec rád, že měl ve třídě i dva spolužáky.

laky barber 2

Školu dokončil, jenže po odchodu z dětské domova nevěděl, co dál. „Děcák mě naučil se nějak chovat, ale nepřipravil mě na reálný život,“ říká Laky a dodává, že všichni mladí odchází z děcáku naprosto nepřipravení na to, co přijde. I tak je ale tetám v domově vděčný. „Mám k nim silnější vztah než k vlastním rodičům. Moje rodina je děcák, jsem s tím srovnaný,“ svěřuje se Laky. Jeho rodiče se o něj příliš nezajímali, otec se sice občas ozval, ale pomoc mu nakonec nabídli přátele a pak sestra. „Skončil jsem na ulici, pak jsem spal u kámoše v autě,“ popisuje první měsíce po odchodu z domova. „Pak mě sestra nabídla, ať jdu do Prahy, tak jsem šel a ze začátku jsem jí hlídal a venčil psy,“ usmívá se svým pražským začátkům.

laky barber 3

Během času získal práci v restauraci, kde působil jako číšník. Díky svému přístupu k zákazníkům a povaze se poměrně rychle stal vrchním. Na kariéru v barber shopu si ale ještě musel počkat. Když ho poprvé odmítli v jednom salonu, nebral si to osobně. „Přišel jsem tam, prohlídli si mě od hlavy až k patě a řekli, že nemají místo,“ říká a doplňuje, že ani neotestovali, jak pracuje a co umí. V podniku, kde pracoval jako obsluha, si ale postupně získal i zákazníky na stříhání. To, že nedostal nic zadarmo a musel se snažit, bere jako nutnou součást svojí cesty k úspěchu. Ten přišel – kariéru barbera začal v Thomas's Barber Shop, později si otevřel vlastní salon – Laky Royal Cut. A přizpůsobil si ho podle sebe.

laky barber 4

„Zažil jsem ulici, takže i Royal Cut je ve street stylu,“ představuje svůj salon Laky. Jedním z jeho VIP klientů je rapper Rytmus. Chodí k němu ale prý různí lidé. „Chudí i bohatí, je to různý. Barber není ale jen kadeřník, je to i psycholog a určuje styl,“ popisuje svoje povolání Laky. Sám se neustále zdokonaluje a chce svým zákazníkům nabízet to nejlepší. Zároveň pomáhá třeba mladým sportovcům – těm, co se věnují bojovým sportům, které on sám má moc rád. „Podporuju je, aspoň jim věnuju oblečení, dostávají střihy zdarma,“ vyjmenovává. Šanci u něj v barber shopu dostal i bývalý zákazník. „Chodil k nám a pak se dostal do blbý situace, neměl ani na zaplacení. Tak jsem ho zaměstnal, naučil se stříhat a teď má vlastní klienty,“ vysvětluje.

 

Laky má dnes ženu a syna, a ačkoli říká, že je rád středem pozornosti a je bavič, jakmile prý opustí salon, je z něj kliďas od rodiny. „Žádné party nebo hospoda, hezky domů za rodinou,“ přiznává. Malou výjimkou jsou akce, které pořádá právě Rytmus. „My už jsme známá dvojka,“ vrací se k raperovi a přiznává, že dřív pro něj byl vzorem. „Myslím si, že pokud se chtějí děcka vyrůstající v děcáku někam dostat, měli by poslouchat Rytmuse. V mnoha jeho textech jsem se našel,“ říká. Na to, že má romské kořeny, je prý hrdý. „Jsem poloviční Cigán,“ říká o sobě a dodává se smíchem: „Jsem od každýho kus, i v tom jsem jiný.“

Foto: FB Laky Royal Cut