IKEA zaměstná syrské uprchlíky v Jordánsku na výrobu nové řady koberců

Obrázek: ikea-jordansko-small

IKEA před několika dny oznámila, že za dva roky představí řadu předložek vyrobených syrskými uprchlíky žijícími v Jordánsku. Společnost plánuje zaměstnat asi 200 lidí, převážně žen. „Situace v Sýrii je obrovskou tragédií současnosti a Jordánsko ukázalo velkou míru zodpovědnosti přijetím syrských uprchlíků. Rozhodli jsme se zamyslet se nad tím, jak můžeme pomoci,“ řekl pro CNN generální ředitel společnosti Jesper Brodin.

Menší koberce a předložky budou podle společnosti prodávány zejména na lokálním trhu nebo v dalších zemích Blízkého východu na základě smluv o volném trhu s Jordánskem. Podle UNHCR je v Jordánsku registrováno na 650 000 syrských uprchlíků, jejich reálný počet je však vyšší. Jordánská vláda vloni vydala dvěma stům tisícům z nich pracovní povolení, aby se mohli zapojit po boku Jordánců do pracovního procesu a zlepšit tak svou ekonomickou situaci. To působí v zemi také určité tenze, jelikož mají někteří Jordánci pocit, že jim syrští uprchlíci berou pracovní místa a snižují výši mzdy. (O situaci v nejrozlehlejším jordánském táboře Azraq jsme přinesli na podzim rozhovor s jedním z jeho pracovníků.) 

Není to poprvé, co se IKEA věnuje pomoci nebo rozšiřování povědomí o uprchlících. V jednom z norských obchodních domů společnost koncem loňského roku instalovala projekt 25 metrů čtverečních, který byl rekonstrukcí reálného domku syrské matky čtyř dětí Rany a nabízel tak pohled do života ve válečné zóně. Před pár dny byly vyhlášeny výsledky prestižní Beazleyho ceny za design, kde právě IKEA získala titul design roku za svůj návrh domku pro uprchlíky s názvem Better Shelter. Společnost se také v pondělí postavila proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o nevpuštění obyvatel sedmi blízkovýchodních zemí do Spojených států. Učinil tak národní manažer pro USA Larry Petersson ve svém dopise zaměstnancům, ve kterém nabízí pomoc těm, jichž se toto nařízení dotýká.    

Foto: Lukáš Houdek (Jordánský tábor Azraq)