Dlouhodobé následky války dopadají nejvíce na marginalizované. Sbírka pomůže ukrajinským Romům

Obrázek: romove-ukr4

Po osmi dnech války na Ukrajině ze země podle UNHCR uprchlo více než milion lidí a míří především do Polska. Současný konflikt dopadá také na ukrajinské menšiny, mezi které patří mimo jiné ukrajinští Romové. Těch žije v zemi podle odhadů 350 až 500 tisíc a jsou příslušníky různých etnických skupin.

Chcete ukrajinské Romy v době války podpořit? Přispějte do speciální sbírky Nadace OSF!

„Mnoho ukrajinských Romů žije dosud bez dokladů, ve velmi chudobných podmínkách podobných našim sociálně vyloučeným lokalitám nebo slovenským osadám. Řada z nich je však, podobně jako u nás, do společnosti integrovaná a daří se jim dobře, záleží též na regionu,“ vysvětluje pro HFC jejich situaci Lucie Plešková, projektová manažerka Nadace OSF. Bez rodných listů, cestovních pasů či občanských průkazů, které by dokazovaly, že jsou ukrajinskými občany, žije v zemi až 20 % Romů. To s sebou přináší řadu komplikací, protože na základě chybějících dokladů je jim odpírána zdravotní péče, vzdělání i běžné zaměstnání. Nemohou ani uzavřít smlouvu s mobilním operátorem.

Ukrajinští Romové byli v uplynulých letech terčem pogromů ze strany ultrapravicových nacionalistů. V roce 2018 se odehrálo několik rasově motivovaných násilných útoků na tamní Romy. Skupina maskovaných pistolemi ozbrojených mužů tehdy donutila romské rodiny žijící poblíž západoukrajinské obce Velyka Berezovycja Ternopil uprchnout do lesa a poté zapálili jejich provizorní obydlí. Poté, co se zranění Romové dostali do nemocnice, byli lékaři nuceni zavolat policii, když byli během příjezdu k šetření znovu napadeni. Jen o týden dříve dorazil 30členný gang maskovaných útočníků po půlnoci k jinému romskému obydlí. Tam jeho obyvatele vyvlekli ven, zbili je a jejich bydlení včetně veškerého majetku zničili a z místa Romy vyhnali. Evropské centrum pro práva Romů vyjádřilo hluboké znepokojení nad laxní reakcí orgánů činných v trestním řízení na rasově motivované násilí. 

Obrázek: romove-ukr5

V současné situaci, kdy Ruská federace více než týden útočí na Ukrajinu, musí ukrajinští muži v zemi zůstat a zapojit se do obrany. To se týká i tamních Romů, kteří bojují v armádě společně s ostatními, případně pomáhají při obraně měst. Na sociálních sítích kolují fotky, na nichž romští muži ve vojenských uniformách hrdě drží zbraně, připraveni bránit Ukrajinu po boku svých neromských krajanů před ruskou invazí. „Řada romských žen a dětí před válkou utíká. Jejich domy často nemají sklepy, kam by se mohli schovat, a chudé rodiny nemají dost prostředků,“ uvádí Lucie Plešková. Ačkoli si Romové na Ukrajině vzájemně pomáhají a existuje i podpora různých organizací, kvůli velkému počtu uprchlíků prostředky na pomoc scházejí a přístup k nim není stejnou měrou zaručen všem. „I přes velkou solidaritu máme zprávy o diskriminaci Romů již přímo na Ukrajině – při poskytování azylového ubytování a další pomoci, takže se bohužel naplňují obavy, že i toto se bude dít,“ upozorňuje Plešková. 

Pomoci Romům na Ukrajině se rozhodla iniciativa Češi pomáhají, která vyslala jen několik dnů po útoku na Ukrajinu tři autobusy pro 150 ukrajinských Romek a jejich děti. Autobusy zároveň na Ukrajinu přivezly humanitární pomoc, na té se podíleli mimo jiné i Romové z mosteckého Chanova. „Přátelé, naše zachranná mise v rámci iniciativy Češi pomáhají se povedla na výbornou. Vezeme dva plné autobusy romských Ukrajinců do bezpečí do Česka. Ženy s malými dětmi. Tito lidé čekali tři dny v jednom malém kostelíčku nedaleko ukrajinských hranic. Spalo se na lavicích a poměrně ve velkém chladu. Teď už jsou všichni tito uprchlíci v bezpečí a cítí obrovskou úlevu. Děkujeme všem, co nám pomohli tuto humanitární pomoc realizovat,“ napsal na svůj Facebook zakladatel iniciativy Češi pomáhají, Jaroslav Miko. Jak uvádí pro HFC, další autobusy s romskými uprchlíky jsou na cestě. 

Řada z ukrajinských Romů však nadále zůstává na Ukrajině a strachuje se o svůj další osud. Na jejich pomoc a podporu byla v České republice zřízena finanční sbírka, a to na portálu Darujme. „Moc děkujeme vám všem, že vám není lhostejná tato hrůzostrašná válečná situace na Ukrajině. Vládne zde obrovská panika, strach a horor mezi lidmi. Romové přichází k nám do Zakarpatské oblasti, zatím zde nemáme žádné nepřátelské útoky, ale je zde opravdu mnoho uprchlíků. Posíláme je k romským rodinám, do jejich domovů. Jsou zde i možnosti nouzového ubytování v kostelích, ale tam schází postele, matrace, lůžkoviny, hygienické potřeby, léky, rychlovarné konvice apod. A také je velmi potřebná psychologická péče pro děti, protože děti prožily obrovský horor a strach. Stále proto žádáme o pomoc - finanční i materiální,“ uvádí ke sbírce Eleanora Kulčar, ředitelka ukrajinské nadace Transcarpathian Regional Charitable Foundation "Blago". ¨

Obrázek: romove-ukr3

Partnerem sbírky je Nadace OSF, která s romskými a sociálně znevýhodněnými dětmi a jejich rodinami dlouhodobě pracuje. Válku na Ukrajině označuje za „naprosto mezní situací, na níž nebyl nikdo dostatečně připraven, nejméně pak děti a rodiny.“ V největším ohrožení jsou podle Nadace právě ty rodiny, které i před válkou žily v extrémní chudobě, a rodiny z marginalizovaných komunit. To potvrzuje i Lukáš Houdek, manažer HFC, který před lety mapoval situaci Romů po válce v Kosovu: „Kvůli strukturální diskriminaci a předsudkům veřejnosti se na ně často nedostávalo a Romové pak dlouhodobě žili bez větší pomoci v rozvalinách nebo na zdraví škodlivých místech – například v olovem kontaminovaném táboře v Kosovské Mitrovici, kde následkem toho několik lidí (včetně dětí) zemřelo.“

Prostředky, které se prostřednictvím sbírky podaří vybrat, budou předány ukrajinské nadaci Transcarpathian Regional Charitable Foundation „Blago“, která jednak působí v terénu v Zakarpatské oblasti a zná nejlépe místní poměry, současně také koordinuje síť odborníků a organizací věnujících se práci s romskými dětmi, rodinami a komunitami po celé Ukrajině. Finance budou využity především na distribuci materiální a další humanitární pomoci ukrajinským uprchlíkům z řad rodin s dětmi, převážně z romské komunity. Později pak případně na zmírnění následků tohoto brutálního a ničivého válečného konfliktu. „Pokud můžete, přispějte, každá částka se počítá. Obrovskou pomocí je i sdílení této výzvy dalším. Děkujeme, že s námi pomáháte těm nejohroženějším romským dětem a jejich rodinám na Ukrajině!“ vzkazuje Nadace OSF.

Chcete ukrajinské Romy v době války podpořit? Přispějte do speciální sbírky Nadace OSF!