Dívka, jejíž matka byla deportována do Mexika, napsala o svém trápení dětskou knihu

Obrázek: kniha-deportace-mexiko

Když bylo Estele Juarez devět let, její matka Alejandra byla deportována do Mexika. Tehdy Estela proměnila svou lásku k psaní do deníku v psaní dopisů do místních novin, Kongresu a prezidentské kanceláře. Případ upoutal pozornost médií i společnosti. Nyní třináctiletá Estela sdílí příběh své rodiny ve formě dětské knihy s názvem Until Someone Listens. „Chtěla jsem přimět lidi, zejména zákonodárce, aby naslouchali a provedli změny v imigračních zákonech," uvedla teenagerka. 

Příběh Alejandry začíná na konci 90. let, kdy přišla jako náctiletá do USA, aby unikla nebezpečí a nevhodným životním podmínkám v Mexiku. V dokumentu společnosti Netflix „Living Undocumented“ popsala, že třikrát požádala o pracovní vízum, ale její žádosti byly zamítnuty. Poté se pokusila vstoupit do USA přes hranice. Byla chycena a poslána zpět do Mexika, druhý pokus jí však vyšel. Alejandra se přestěhovala na Floridu, kde v posilovně potkala veterána Tema Juareze a zamilovala se. Vzali se v roce 2001 a Temo založil firmu zabývající se instalací podlahových krytin. Pár spolu s dcerami Estelou a Pamelou žil bezstarostně až do roku 2013, kdy kontrola dopravní policie odhalila Alejandřin právní status.

Obrázek: hfc-3-2

Estela v knize vzpomíná na noc, kdy na dveře zaklepal imigrační úředník a ona se dozvěděla tajemství své matky. „Byly mi 4 roky a měla jsem strach," řekla médiím. „‚Nemám takové štěstí jako ty. Přišla jsem do USA bez papírů,’ vysvětlila mi máma.“ Protože Alejandra neměla záznam v rejstříku, byla její deportace odložena a musela se pouze každé dva roky hlásit imigračnímu a celnímu úřadu.

Obrázek: hfc-1

To se změnilo, když v roce 2016 nastoupil do úřadu Donald Trump, který zavedl pravidlo nulové tolerance při prosazování imigračních zákonů, a Alejandra se dozvěděla, že bude deportována. Noční můra se 3. srpna 2018 proměnila ve skutečnost. „Bála jsem se jít večer spát, protože jsem věděla, že až se probudím, budu se loučit s mámou," popisuje Estela. „Žádné dítě si nezaslouží žít bez rodičů. Ty dny byly hrozné."

Boj o mámu

Alejandra odjela na poloostrov Yucatán, kde si díky darům z GoFundMe pronajala byt a začala si vydělávat překládáním anglických právních dokumentů. Estela psala dopisy vládním úředníkům, včetně prezidenta Trumpa, a žádala, aby se její matka mohla vrátit domů. Po uvedení dokumentu „Living Undocumented“ byla požádána, aby některý z dopisů přečetla na Demokratickém národním shromáždění. Estela a její starší setra Pamela pro tuto příležitost vytvořily dvouminutové video .

„Jmenuji se Estela, je mi 11 let," uvedla na záznamu. „Moje máma je moje nejlepší kamarádka. Před více než 20 lety přišla do Ameriky jako teenager bez papírů, aby měla šanci na lepší život. Provdala se za mého tátu, který sloužil naší zemi jako mariňák v Jižní Americe, Africe a Iráku. Moje máma tvrdě pracovala a platila daně a Obamova administrativa jí řekla, že může zůstat," pokračovala dívka. „Můj táta si myslel, že budete chránit rodiny veteránů, a tak vás v roce 2016 volil, pane prezidente. Říká, že už vás nebude volit po tom, co jste udělal naší rodině. Místo abyste nás chránil, roztrhal jste náš svět na kusy." Video pokračuje záznamem Pamely Juarez, která promlouvá k reportérům na mezinárodním letišti v Orlandu ve chvíli, kdy její matka opouští zemi. „Moje máma je dobrý člověk, není žádný zločinec," říká se slzami v očích.

Obrázek: hfc-alejandra-pamela-estela

„Teď je moje máma pryč. A sebrali jste nám ji úplně bez důvodu. Každý den deportujete další mámy a táty a berete je dětem, jako jsem já. Oddělili jste tisíce dětí od jejich rodičů a dali je do klecí,“ pokračovala Estela, zatímco na obrazovce běžely záběry z detenčních center pro imigranty. „Některé z těch dětí jsou teď kvůli vám sirotky. Pane prezidente, moje máma je manželkou hrdého amerického námořníka a matkou dvou amerických dětí. Jsme americká rodina. Potřebujeme prezidenta, který společnost spojuje a ne ji rozděluje,” dodala

Naděje

Poté, co tři roky žila odděleně od své rodiny, byla Alejandra v loňském roce na jeden rok vpuštěna do země. Lhůta byla nedávno prodloužena do května 2023 a Alejandra je v současné době doma v Davenportu na Floridě. „Obdivuji Estelinu odolnost a sílu," řekla o své dceři. Estela plánuje stát se imigrační právničkou a kongresmankou, která bude obhajovat sjednocení rozdělených rodin. „Knihu jsem napsala s nadějí, že přivedu svoji matku zpět domů poté, co byla deportována do Mexika, ale také jí pomůžu zajistit trvalý pobyt. Chci apelovat na členy Kongresu a prezidenta, aby konečně napravili imigrační zákony v této zemi. Vyprávím svůj příběh, aby se další rozdělené rodiny mohly sjednotit. A aby USA přestalo rozbíjet rodiny, protože žádné dítě by nemělo vyrůstat bez rodičů,” uzavřela.

Foto: Sociální sítě rodiny