Digitální hudební nástroj umožňuje lidem s hendikepem hrát očima

Obrázek: eye

Když Joel Bueno, čtrnáctiletý chlapec pohybující se kvůli dětské mozkové obrně na vozíku, vyjádřil přání věnovat se hudbě jako jeho starší bratr, cítili rodiče bezmoc. Zdálo se, že jeho přání nebudou moci splnit. Pak ale objevili EyeHarp, digitální nástroj, který umožňuje hru pomocí pohybu očí. Čtrnáctiletý Joel dnes pomocí něj doprovází na flétnu svého bratra kytaristu a v minulém roce exceloval na veřejných koncertech v Madridu a Barceloně.

„Otcem” EyeHarp je hudebník a vývojář Zacharias Vamvakousis. V roce 2010 zakončil postgraduální studijní program informatiky na Univerzitě Pompeu Fabra v Barceloně doktorskou prací s názvem „Digitální hudební nástroje pro osoby se zdravotním postižením“. Motivací mu byl kamarád, který po nehodě na motorce nemohl pokračovat ve hře na kytaru. V dalších letech pak Vamvakousis nástroj s pomocí Joela a dalších studentů s hendikepem vylepšoval a před dvěma lety založil neziskovou asociaci EyeHarp Association s cílem zpřístupnit jej všem. 

Vamvakousis poskytuje lekce přes Zoom deseti studentům ze Španělska, Řecka a Nizozemska a současně možnosti hudební technologie představuje učitelům hudby a terapeutům. „Hra na hudební nástroje je proces, který zahrnuje dlouhodobé studium a cvičení,“ vysvětluje Vamvakousis. „Pokud tedy chceme oslovit více lidí, musíme nejprve pracovat s učiteli hudby," dodává s tím, že podle předpokladů by jeho vynález mohl celosvětově pomoci až 50 milionům lidí.

Obrázek: eye-4

Joelovi rodiče se obrátili na místní hudební školu, ale byli odmítnuti, jelikož škola neměla dostatek prostředků, aby uspokojila Joelovy potřeby. Nástroj, díky kterému může opravdu hrát, povzbudil celou rodinu, která se snaží, aby mohl Joel chodit do veřejné školy a vést podobný život jako jeho bratři. „Mysleli jsme si, že určité aktivity, jako je hraní fotbalu nebo hudba, nebudou pro Joela možné,“ uvedla matka Laura Bueno. „Když se objevil EyeHarp, řekli jsme si: ,Můj bože, když dokážeme toto, můžeme zvládnout cokoliv.’" Joel nyní hledí do budoucnosti s optimismem. Jeho oblíbeným školním předmětem je tělocvik a touží se stát fotbalovým trenérem.

Foto: Archiv EyeHarp

Obrázek: eye-2