Tisíce syrských dětí se díky manželům Clooneyovým vrátí do školy

Obrázek: clooney-small

To se rozhodl změnit George Clooney se svou manželkou Amal a chtějí třem tisícům syrských dětí, které uprchly do Libanonu, pomoci vrátit se do školních lavic.

Manželé Clooneyovi založili minulý rok nadaci The Clooney Foundation for Justice, v rámci níž chtějí zajistit spravedlnost nejen v soudních síních, ale také ve školních třídách po celém světě. „Věříme, že spravedlnost znamená bojovat za práva jedinců, kteří se neprávem stali terčem represivních vlád. Spravedlnost je víc než to, o co jde při soudních jednáních. Prosazování spravedlnosti znamená také prosazovat spravedlnost pro oběti války, spravedlnost pro zranitelné děti, které byly zbaveny možnosti studovat, a spravedlnost pro uprchlíky, kteří chtějí znovu vybudovat svůj život v zahraničí,“ uvádějí Amal a George na stránkách své nadace.

Na cestě k zajištění školní docházky syrským dětem v Libanonu chtějí spojit síly se společnostmi Google a HP Inc. a pomoci tak libanonskému ministerstvu školství ve spolupráci s organizací UNICEF otevřít sedm veřejných škol pro děti syrských uprchlíků. Společně chtějí přispět více než třemi miliony dolarů na zajištění přepravy, školních pomůcek, počítačů a kurzů pro učitele. „Tisícům mladých syrských uprchlíků hrozí, že se nikdy nestanou produktivní součástí společnosti. Oficiální výuka to může změnit,“ věří Clooneyovi.

Libanonský ministr školství Marwan Hamade iniciativu George a Amal Clooneyových vítá s nadšením: „Libanonská vláda je nesmírně vděčná za práci George a Amal Clooneyových a jejich nadace. Jsme nesmírně potěšeni, že se nadace rozhodla podpořit naše snahy otevřít více veřejných škol a zajistit tak každému dítěti, které v současnosti žije v Libanonu, bezplatnou školní docházku. Každé dítě, kterému bude umožněn přístup ke vzdělání a novým metodám učení, představuje změnu k lepšímu. Grant nadace Clooneyových proto představuje zcela zásadní investici do budoucích generací v Libanonu.“

„Syrská uprchlická krize je dosud nejhorší humanitární krizí od konce druhé světové války. Libanon, který má ve své společnosti nejvyšší podíl uprchlíků, byl přílivem více než jednoho milionu syrských uprchlíků zasažen nejvíce. Tento nárůst zpomalil místní zdroje, což ovlivňuje nejen děti uprchlíků, ale také libanonské studenty,“ uvádí na svých stránkách UNICEF.

„Je naší nadějí, že děti uprchlíků, které již brzy díky této iniciativě začnou chodit do školy, budou mít možnost podílet se na vybudování lepšího a spravedlivějšího světa. Doufáme také, že ti, kteří jsou zodpovědní za tyto zločiny, budou hnáni ke spravedlnosti,“ prohlásil David Pressman, ambasador nadace manželů Clooneyových.

Foto: Wikipedia