„Chceme, aby zase začali snít.“ Pražírna kávy zaměstnává lidi se zdravotními problémy

Obrázek: kava-4

Výběrové kávy z malých farem celého světa, pracovní místa pro osoby se zdravotním hendikepem, podpora lokálních dodavatelů, rozvoj lokality a ochrana životního prostředí. To jsou hodnoty, na kterých stojí pražírna kávy NATURPARK 12, kterou v srdci Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko provozuje spolek Revenium.

Rodinná farma Los Aguacates leží v kolumbijské oblasti Tolima. Pěstování kávy je zde zdrojem obživy i pro Doris Maríu Cacaís a jejích sedm dětí. Kávová zrna putují z Tolimy do Brna v rámci projektu Mujeres, jehož zakladatelky se soustředí na podporu kolumbijských farmářek. Odtud už je to jen kousek na Kokořín do pražírny NATURPARK 12. „Klademe důraz na to, aby káva měla svůj jasný původ. Dokážeme proto vystopovat cestu každého zrna, například z Keni až do Čech. Pro mě je velmi podstatné znát původ kávy a mít ji v té nejvyšší kvalitě," říká hlavní pražič Sabri Elogeli.

Obrázek: kava-3

Pražírna je integračním sociálním podnikem, zaměřuje se na podporu pracovního uplatnění osob se zdravotním postižením a sociálním znevýhodněním. „Kolegyně i kolegové mají zdravotní obtíže, kvůli kterým nemohou pracovat dlouhodobě na plný úvazek. Bez nich by to ale nešlo. Káva zdaleka není ,jen pražení’. V týmu potřebujeme i lidi, kteří zajistí ostatní činnosti, například logistiku nebo kompletaci,” přibližuje předsedkyně představenstva Hana Potměšilová. „Dělá mi radost, když vidím, jak se člověk, který k nám přijde pracovat, každým dnem posunuje dál. Jak si víc věří, získává sebejistotu,” dodává.

Obrázek: kava-2

Podpora nekončí tvorbou pracovních míst, Revenium zaměstnancům poskytuje psychosociální pomoc na cestě osobního rozvoje. „Snažíme se v nich probudit radost z práce, chuť přemýšlet nad tím, co dělají. Aby znovu věřili, že můžou něco rozvíjet, přijít s nějakou představou nebo nápadem. Mnoho let pracuji s lidmi s různým zdravotním postižením a všimla jsem si, že bohužel často přestali snít. Nemají žádnou vizi. Právě tohle se u nás snažíme změnit,” vysvětluje Hana Potměšilová. 

Obrázek: kava-5

Koncept v sobě kromě sociálního rozměru spojuje také principy rozvoje místního a environmentálního. „Podporujeme další neziskovky, podnikatele nebo místní aktivní skupiny v jejich činnosti. Také zkoušíme Kokořínsko prezentovat veřejnosti cestou questingu neboli her a úkolů, díky kterým se účastníci dozvědí i něco o místě, které navštívili,” popisuje Potměšilová. Na jaro Revenium plánuje programy pro rodiny s dětmi a pro seniory.

Pozitivní změny

Minulý rok byl pro pracovníky pražírny plný úspěchů. NATURPARK 12 se stal členem Spolku výběrové kávy sdružujícího přední české pražírny, výrobky získaly ocenění Regionální produkt Polabí a v rámci projektu Dáváme Milion NATURPARK 12 získal mediální podporu od společnosti O2. Do nového roku tak vstupují s velkými plány. Prioritou je zahájení výroby studeného kávového nápoje cold brew a odkoupení bývalého penzionu v Kokoříně, ve kterém pražírna sídlí.

Obrázek: kava

„Chceme z areálu udělat přátelské a lidsky i stavebně bezbariérové místo pro každého, kdo bude chtít přijet vychutnat si naši kávu a užít si jedné z nejčistších lokalit v Evropě. Plánujeme bezbariérový penzion, který naváže na principy sociálního podnikání v naší pražírně,” osvětluje Hana Potměšilová. „Víme, že je to běh na dlouhou trať a vážíme si nasazení, s jakým naši zaměstnanci přispívají k tomu, aby naše kávy byly nejen vidět. Revenium a NATURPARK 12 jsme nezakládali na rok, dva nebo tři. Naším cílem je pozvolnými kroky měnit myšlení kolem nás. Ukázat lidem, co sociální podnikání vlastně je, na jakých principech stojí, proč je důležité ho nezaměňovat se sociální službou či komerčním podnikáním, a hlavně, jak moc důležitou roli může hrát nejen v životech zdravotně postižených, ale i zbytku společnosti,” uzavírá.