Tomáš přišel ve 14 o nohu. Trápil ho nedostatek vyžití, dnes proto vyvíjí kola pro podobné děti

Obrázek: cerni-kone-small

O letních prázdninách před třiceti lety jel s kamarádem na motorce. Jízdu ukončila srážka s traktorem a Tomáš přišel o nohu. Bylo mu v té době 14 let. „Žil jsem tehdy na vesnici a štvalo mě, že jsem nemohl ven s ostatními dětmi. O berlích se mi chodilo opravdu těžce a všechno bylo najednou strašně daleko. Následujících 20 let jsem se za svůj hendikep styděl,” říká dnes. Zpět do života ho vtáhla vášeň pro jízdu na kole a závody. Později svou profesi zasvětil pomoci dětem, které se potýkají se stejným omezením jako on. Ve své garáži pro ně vyrábí speciální kola na ruční pohon. Nyní shání peníze na stavbu dílny. Pomoci můžete i vy.

 

Když Tomáš Pouch začínal závodit, kategorie pro hendikepované ještě neexistovala. To jej ale neodradilo. „Bylo mi jedno, že jsem dojížděl mezi posledními. I přesto jsem byl vítěz. Ostatní závodníci si mé nadšení uvědomovali stále víc a začali mě povzbuzovat. Najednou jsem si uvědomil, že jsem se konečně s hendikepem usmířil,” vysvětluje.

Černí koně

Koncem roku 2008 pak s kamarády založil cyklistický oddíl Černí koně. Chtěl pro oddíl získávat další hendikepované a pomoci i jim se tímto způsobem srovnat s osudem nebo si nadále užívat života. V té době pochopil, že největší překážkou jsou peníze. Speciální kola pro dospělé stojí přes sto tisíc a pro děti je ani nikdo nevyrábí. Podle Tomáše totiž rodiny s hendikepovaným dítětem peníze použijí na léčbu, rehabilitaci, ozdravné pobyty, rekonstrukci domu a další potřebné záležitosti. Na nákup speciálního kola pak už nezbývají prostředky. Výrobci handbiků by tedy za kola pro děti příliš nevydělali.

cerni kone 5

„Dobře si pamatuji, co jsem jako dítě prožíval, když jsem byl celé dny zavřený doma a nemohl jsem být venku s kamarády. Vím, jak moc dětem schází možnost svobodného pohybu a jak důležité je pro psychický stav projet se na kole po lese nebo jet s rodiči na zmrzlinu,” vzpomíná  Tomáš. Rozhodl se tedy dětem pomoci sám. Založil neziskovou organizaci Černí koně a začal vyrábět handbiky v malé garáži.

cerni kone 1

Vítr ve vlasech

Protože chtěl dětem dodávat kola zadarmo, vytvořil i projekt Vítr ve vlasech, který má za cíl ke každému kolu sehnat sponzory. Černí koně se navíc zaměřují na organizování závodů a akcí, které dětem pomáhají při budování důvěry v sebe sama a mají i osvětový charakter. Před osmi lety také otevřeli vlastní půjčovnu. Ta nabízí kola uzpůsobená celé řadě různých hendikepů a je zcela bezplatná. V Černých koních v současnosti Tomáš zaměstnává i několik dalších tělesně postižených lidí. Jedná se tedy o výrobu hendikepovaných pro hendikepované. Díky velkému nasazení všech se podařilo předat již více než 30 speciálních kol. Další děti se však stále hlásí.

cerni kone 2

Kolo znamená svobodu

Jednou z obdarovaných je i desetiletá Karolína z Kopřivnice, která trpí svalovou dystrofií, tedy úbytkem svalové hmoty. „Je to úžasná věc. Pro Karolínku to znamená svobodu. Může závodit se starším bráškou nebo s kamarády,“ popisuje její babička Daniela Seidlová. Rehabilitační pomůcka, kterou pro ni zaplatila firma Allianz, Karolíně také pomáhá udržovat svalovou hmotu. Karolína jako první dítě v Česku testuje nový typ kola, který letos v Černých koních vznikl. „Prototyp kola jsme vymýšleli s kolegy zhruba dva měsíce. Vycházeli jsme z handbiků pro dospělé, ale byl to stejně pokus omyl,“ vysvětluje  Tomáš Poucha. 

cerni kone 3

Vize budoucnosti

Projekt v současnosti již přerostl možnosti garáže a čekací doba na jedno kolo je až jeden rok. Organizace potřebuje pro další výrobu vybudovat nové bezbariérové výrobní prostory. Proto se rozhodli v první fázi požádat na HitHitu  o 300 tisíc korun, které mají zajistit základní rekonstrukci nové výrobny. Cílovou vizí je však získat milion, díky kterému dokáže organizace zefektivnit výrobu kol i zaměstnat další hendikepované. Pokud i vy chcete pomoci dětem cítit vítr ve vlasech, můžete přispět zde.

cerni kone 4

Foto: FB Černí koně