Ve Vídni vzniká první centrum pro homosexuální rodiče

Obrázek: gaycentrum-viden-small

V Rakousku přibývá rodin s rodiči stejného pohlaví. Protože bývají tyto rodiny velmi často diskriminovány a mnohdy narážejí na nepochopení, vznikne ve Vídni první centrum pro homosexuální rodiče, které má nabízet poradenské služby a zároveň být místem, kde si tito rodiče mohou seznámit a vyměnit si své zkušenosti. O vzniku centra rozhodl vídeňský magistrát, který se na něm za spolúčasti spolku FAmOs (Familien Andersrum Österreich, v překl. Rodina jinak Rakousko) a podpory vídeňské městské části Margareten podílí.

„Rodina je tam, kde je láska. Proto mám radost, že vznikne za spoluúčasti spolku FAmOS a podpory městské části Margareten první centrum pro homosexuální rodiče v Rakousku“, vyjádřila své nadšení z projektu vídeňská radní pro antidiskriminační tématiku Sandra Frauenberger. Zatímco v Německu existuje hned několik takových center, která slouží k networkingu rodičů z LGBT komunity, v Rakousku bude vídeňské centrum prvním. „Velký zájem o služby berlínského centra pro homosexuální rodiče, které bylo otevřeno v roce 2013, ukazuje, jak velká je potřeba a poptávka po poradenství pro rodiny s homosexuálními rodiči. Jsme rádi, že nyní vznikne i zde ve Vídni prostor, kde se rodiče, ale i jejich děti mohou sejít v bezpečném prostředí,“ okomentovala vznik prvního centra pro homosexuální rodiče předsedkyně spolku FAmOs Barbara Schlachter. Právě berlínské centrum bylo Vídni vzorem.

Realizace projektu se chopí sdružení „Duhové rodinné centrum“ (Regenbogenfamilienzentrum). Na realizaci vymezil vídeňský magistrát již nezbytné finanční prostředky. Magistrátním rozhodnutím byl tedy učiněn první krok, který spočívá v hledání vhodných prostorů a aktivní spolupráce s organizací FAmOs.

Jako první z vídeňských městských čtvrtí vyslovila svou podporu čtvrť Margareten. Margareten je rodinná čtvrť, která žije rozmanitostí. Existuje zde řada sociálních zařízení, která vítají klidné prostředí a výbornou dopravní dostupnost. „Ve čtvrti Margareten se dobře spolupracuje, dobře se zde věci komunikují a přemýšlí se nad nimi společně,“ říká starostka městské části Susanne Schaefer Wiery. A tak bylo prý jasné, že čtvrť Margareten je tím nejlepším místem pro vznik tohoto centra.

Vídeň se dlouhodobě zasazuje za práva homosexuálů a významně je podporuje. Velké akce gay a lesbické komunity, pořádané pravidelně každý rok, se těší stále větší oblibě a vídeňský kalendář si bez nich už ani neumíme představit. Známý Duhový průvod se letos ve Vídni koná 18. června 2016.

Ilustrační foto: Danny Hammontree