Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Internet je pro mnoho nevidomých stále nedostupný. Bariéry boří jednoduchý bezplatný program

 

friendly vox big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

9
května
2019

V České republice žije podle údajů Českého statistického úřadu přibližně 65 tisíc lidí s těžkým postižením zraku. Kompenzační pomůcky, které jim pomáhají například v přístupu k počítači či internetu, jsou však pro mnoho z nich stále nedostupné. „Tyto technologie jsou díky své malosériovosti drahé, ale bez nich je nevidomý odříznutý od počítače a od internetu, a tedy od všech služeb, které jsou na použití výpočetní techniky založeny,“ říká pro server Deník Vladimír Jareš z Nadačního fondu FriendlyVox. Speciální ozvučený počítač přijde na sto tisíc korun. Stát na některé z pomůcek přispívá, v posledních letech ovšem částka na kompenzační pomůcky vyplacená Úřadem práce klesá. Státní příspěvek na nákup speciálního počítače tak za posledních 6 let získalo přibližně dva tisíce osob. Projekt jednoduše ovladatelného počítačového programu FriendlyVox tak pomáhá osobám se zrakovým handicapem zdarma už tři roky.

 „Celý život s manželkou pomáháme našemu nevidomému synovi překonávat bariéry, aby mohl rozvíjet své nadání a schopnosti. Možnost pracovat s ozvučeným počítačem byla jedním z klíčových momentů, díky kterému se Honzovi otevřela cesta ke kvalitnímu vzdělání a následně k pracovnímu uplatnění," uvedl pro Třebíčský Deník IT specialista Vladimír Jareš. Osobní zkušenost jej přivedla na myšlenku jednoduše ovladatelného programu, který by nevidomým při práci s počítačem pomohl. A tak vznikl FriendlyVox.

Přístup k počítači a internetu

Cílem programu FriendlyVox je jednoduchým způsobem umožnit nevidomým spoluobčanům přístup k počítači a internetu. V prostředí programu se uživatelé mohou pohybovat velmi jednoduše jen pomocí dvou šipek nahoru a dolů. Lze ho také nainstalovat na kterýkoliv počítač, není tedy třeba drahých speciálních pomůcek. A především - FriendlyVox je pro všechny zájemce zdarma. Umožňuje přitom celou řadu využití jako například přístup k zpravodajským serverům a novinám, využívání Googlu včetně překladače, Wikipedie, sociálních sítí, e-mailu, jízdních řádů či poslech rádia či televize.

friendly vox 2

„S počítačem pracuji již několik roků, potíže mi dělalo hlavně pracovat s internetem. Když jsem se dozvěděl o FriendlyVoxu, požádal jsem kamaráda, aby mi ho nainstaloval. Po několika týdnech jsem zjistil, jak je jeho obsluha snadná, zvlášť pro mě, který mám už přes 80 roků,” uvádí pro HFC Zdeněk Jelínek. „Před časem jsem poradil kamarádovi, který má sice ještě zbytky zraku, ale s počítačem si moc neuměl poradit. Dnes je mi velice vděčný, že ho může bezproblémově užívat,” doplňuje.

A program vyhovuje i nevidomým manželům Budzákovým z Plzně. „FriendlyVox máme asi dva roky. Jsme spokojení, vše si najdeme a postupně se učíme s internetem. Nejvíce používáme jízdní řády a YouTube, noviny, televizi a já jsem posluchačkou rozhlasu. Já si také ráda hledám informace na internetu, zajímají mě různé vsi v České republice a mnohé jsem si tam už našla. Program mi velmi pomáhá,” komentuje pro HFC Eva Budzáková.

Internetové bankovnictví

Zrakově hendikepovaní využívají internet výrazně méně než zbytek populace, v případě pokročilých služeb jako sociální sítě nebo internetové bankovnictví podle Nadačního fondu FriendlyVox dokonce řádově méně.

friendly vox 3

 

„Nejhorší situace je u starších lidí, kteří přišli o zrak kvůli pokročilé cukrovce nebo rozvoji jiného onemocnění. Podle našeho odhadu je jich zhruba deset tisíc. Naší hlavní klientelou jsou tedy lidé, kteří se na internetu příliš nepohybují, nejsou zvyklí stahovat si běžné aplikace a náš program si zprovoznit sami. Právě těmto lidem se snažíme pomáhat,” vysvětluje Vladimír Jareš pro časopis Nadace Agrofert a dodává, že internetové bankovnictví v Česku využívá zhruba 65 % lidí, mezi nevidomými ovšem pouze kolem 5 % lidí. Návštěva banky pro ně přitom je obtížným úkolem, který mnohdy vyžaduje pomoc průvodce. „Hlavní příčinou této paradoxní situace je, že pracovat s počítačem bez zrakové kontroly, pouze za pomoci klasických odečítacích programů, je složité. Kvůli tomu dnes mnoho lidí po ztrátě zraku na používání počítače rezignuje, případně si jej sice pořídí, ale nepodaří se jim zvládnout všechny aplikace, které potřebují,” uvádí na webu zřizovatelé programu FriendlyVox. „Zkušenosti s technologiemi a postupy, které jsme vyvinuli a použili, nás opravňují k závěru, že dokážeme zpřístupnit prakticky libovolnou webovou stránku širokému okruhu zrakově postižených, včetně seniorů a osob, které postupně přicházejí o zrak v pozdějším věku. To platí i pro aplikace internetového bankovnictví,” dodávají. Internetové bankovnictví je v programu zjednodušené. Běžné funkce jako je platba, kontrola účtu a obratů či trvalé příkazy však pomáhá zajistit každému.

Knihovny

Tvůrci programu jej nyní chtějí zpřístupnit opravdu pro všechny. Počítače v knihovnách jsou postupně připojovány ke službě FriendlyVox a personál je proškolen tak, aby nevidomému člověku mohl pomoci při práci s internetem. V České republice již školením prošlo několik desítek odborníků. Jednou ze zapojených je Městská knihovna v Třebíči. „Zatímco počítače zlevnily, samotné programy zůstaly finančně nedostupné a státní podpora je výsadou několika desítek lidí, kteří splní podmínku úplné ztráty zraku. Naopak FriendlyVox je zcela zdarma a je velice jednoduché jej instalovat přes internet. Navíc si nestanoví žádné podmínky a mohou se ho naučit ovládat lidé, kterým potenciálně poškození zraku hrozí, a to ještě v době, kdy na obrazovku a klávesnici relativně vidí," řekla Třebíčskému Deníku ředitelka knihovny Marie Dočkalová. Projekt také pomáhá knihovnám naplnit jejich zákonnou povinnost umožnit všem návštěvníkům přístup k informacím a službám internetu.

friendly vox 4

Prolomení bariér

„V České republice žijí desítky tisíc zcela či prakticky nevidomých osob. Za pomoci našeho ozvučeného portálu s bezplatným přístupem přispíváme k prolomení bariér, které brání nevidomým v přístupu ke službám internetu. Naše služby jsou a vždy zůstanou pro zrakově postižené lidi zdarma. Naše činnost však také něco stojí. Nedostatek prostředků je pro nás denním chlebem. Proto také některé naše projekty nabírají zpoždění a naše pomoc se nedostává vždy tam, kde je potřeba. Jsme proto vděční za každou pomoc, za každou podanou ruku,” dodává pro HFC místopředseda správní rady Robert Štěrba. Pokud vás projekt zaujal a chcete jej podpořit nebo se stát partnerem, více informací najdete zde.

Foto: Archiv FriendlyVox

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.