Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Brundibár z ghetta

 

brundibar big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

20
února
2015

Skupina brněnských operních umělců se rozhodla s dětmi z brněnské sociálně vyloučené lokality nacvičit dětskou operu Brudibách. Ta bude mít premiéru v červnu letošního roku.

 

Cílem projektu Brundibár z ghetta je poukázat nejenom na problematiku, ale i na samotnou existenci ghett. Slavíme 70. výročí osvobozeni Terezína, a přitom hned v našem sousedství žijí lidé, kteří si místo k pobytu nevybrali zcela dobrovolně, i přes veškerý pokrok 21. století.

Za tímto účelem by měla být s dětmi z brněnských vyloučených lokalit nazkoušena a uvedena inscenace, jejímž základem je krátká opera Brundibár skladatele Hanse Krásy, která je psaná pro dětské herce a je známá po celém světě především pro své uvádění v koncentračním táboře Terezín (1943-45).

Děj vypráví o chudých dětech, Aničce a Pepíčkovi, které svým zpěvem na ulici chtějí vydělat peníze pro nemocnou maminku. V tom jim však brání zlý a hrubý flašinetář Brundibár, který děti považuje za konkurenci. Nešťastným sourozencům nakonec pomohou zvířátka i ostatní děti z místní čtvrti a společnými silami zlého Brundibára zaženou. Protifašistický podtext a pozitivní vyznění opery jsou hlavní příčinou, že se Brundibár stal nejúspěšnějším a nejčastěji hraným představením v ghettu (až 50 repríz). V současné době je vyhledávaným repertoárem profesionálních i amatérských souborů nejen v Evropě.
 
Myšlenka brněnského projektu Brundibár z ghetta vznikla na podzim roku 2014. Operní pěvec a zároveň dramaturg projektu Josef Škarka společně s organizátory street-festivalu Ghettofest Kateřinou Geislerovou a Pavlem Strašákem začali oslovovat výrazné osobnosti napříč různými obory. Režie se zhostí uznávaná režisérka Linda Keprtová, hlavní roli Brundibára ztvární mladá hvězda brněnské muzikálové scény Aleš Slanina. Orchestrálního partu se ujme Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou šéfdirigenta Pavla Šnajdra.

Jelikož jde o umělecký projekt se silným sociálním a pedagogickým přesahem, bylo potřeba oslovit zkušené pedagogické pracovníky. Lektor Martin Ptáček uplatní svoje zkušenosti z programů pro děti a mládež Ostravské filharmonie a společně se začínající režisérkou a studentkou JAMU Kristýnou Kopřivovou děti připraví po hudební a pohybové stránce. Pedagogický tým obohatí svými zkušenostmi a konzultacemi bohemistka a gymnaziální profesorka Ruth Konvalinková.

V lednu tohoto roku proběhl nábor dětí na ZŠ na Merhautově a ZŠ na nám. 28. října, a u dětí vyvolal nečekaně obrovský zájem. Do projektu se zapojil i fotograf Josef Rabara, který bude zaznamenávat průběh celého projektu a posléze vytvoří časosběrný cyklus fotografií. Záštitu nad projektem převzal senátor Zdeněk Papoušek, dále projekt v současné chvíli spolupracuje s Knihovnou Jiřího Mahena, Americkou ambasádou a HateFree Culture.
 
Úkolem týmu pedagogů a umělců bude vytvářet takové podmínky, aby se pro děti období studia opery stalo zábavou. Kromě nácviku opery, jehož výsledek bude prezentován před veřejností na premiéře 5. června, se děti budou setkávat se zajímavými osobnostmi ze světa showbyznysu a umění. Záměrem je nabídnout dětem také pestrý doprovodný program v podobě exkurzí, výletu, nebo víkendového soustředění. Je nutno podotknout, že většina účastníků týmu se do projektu zapojuje ve svém volném čase a dobrovolnicky.
 
Dalo by se říct, že výsledný tvar inscenace na jevišti je pouze jedním z výsledků projektu. Dětem bude hlavně nabídnuta volnočasová aktivita, při které mohou rozvíjet své dovednosti, nebo zažít pocit úspěchu, který je může motivovat k dalším pozitivním činnostem. Především jim však bude nabídnuta pomocná ruka, aby dokázali překonat bariéry ghett, která jsou více než na mapách měst zapsána v našich myslích.

Premiéra Brundibára z ghetta bude 5. června v rámci Ghettofestu.

Sledujte Brudibára z ghetta na Facebooku!

Čtěte dále

„Měl by shořet v pekle. Pořád je pro mě ale i tím hodným dědečkem,” říká výtvarnice Toy Box

„Celý život se potýkám s psychickými problémy. Plynou z toho, že jsem byla ve čtyřech letech zneužita nevlastním dědečkem a nebylo to zpracované,” říká známá česká výtvarnice Toy Box. Ve své tvorbě se i proto věnuje těm, jejichž hlas není slyšet. Stejně jako nebyl slyšet ten její, když byla malá. „Traumatický je celý tvůj život. Já jsem jako malá měla deprese odjakživa. Pamatuju si, jak jsem koukala na ségru a přemýšlela, proč je ona dobrá, když já jsem takhle zlá,” popisuje následky zneužití. „Když jsem dospívala, měla jsem hrozné deprese, sebevražedné stavy a doteď, když je mi špatně, mám co dělat, abych si nemyslela, že jsem zlá. A že všechny problémy zmizí, když se zabiju.” Kvůli svým psychickým problémům, které vyústily v hospitalizaci v psychiatrické léčebně, čelí řadě předsudků. 

 


 

Luká ...

Český středoškolák vozí seniory na místa, kam se vždy toužili podívat. Pomocí brýlí

Devatenáctiletý Adam Skokan je studentem maturitního ročníku Smíchovské střední průmyslové školy. Kromě studia zvládá řadu aktivit. Díky svým znalostem virtuální reality například pomáhá seniorům. „Pomocí virtuální reality dokážu velmi jednoduše dostat kohokoliv kamkoliv. Konkrétně seniory vozíme po celém světě a ukazujeme jim taková místa, kam se chtěli podívat celý život,” přibližuje pro HFC. Tato mezigenerační setkávání přinášejí mnohé zkušenosti i jemu samotnému. „Co mi přijde obzvláště důležité, je, že jsem se naučil rozpoznat, jak jednat se staršími lidmi. Někdy je třeba se bavit více technicky, někdy lidsky a někdy je i potřeba poznat, že je dobré mlčet,” říká Adam, který je také členem mezinárodních týmů a projektů. Věnuje se tak prosazování práv studentů učňovských oborů na mezinárodní úrovni i organizaci festivalů. Za svoji aktivitu a přínos ...

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.