Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Fotoreport: Filmařem po sedmdesátce v Jablonci

 

inventura jablonec big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

26
září
2017

Včera odpoledne proběhla v kině Junior v Jablonci nad Nisou, které je součástí naší sítě HateFree Zone, projekce krátkých snímků filmařů, kterým je kolem sedmdesáti a začali natáčet své filmy teprve nedávno pod vedením lektorek ze spolku Inventura. Jsou tak ambasadory generace, která často není slyšet a panuje o ní řada předsudků. Po projekci proběhla debata šestice filmařů zejména se seniory, kteří se promítání učastili, ale také s pracovníky v sociálních službách. Chcete i vy uspořádat projekci spolu s diskusí ve vašem městě nebo domově pro seniory? Mrkněte na naši nabídku.

V diskusi po projekci nejčastěji zaznívaly dotazy ohledně motivace seniorů k aktivnímu životu, předsudků společnosti a potřeby rozličné generace propojovat. Diváci ocenili aktivitu seniorských tvůrců a ze strany místních pracovníků v sociálních službách vyvstavala poptávka po expandování filmové dílny pro seniory také do Jablonce nad Nisou.

inventura jablonec 3

Samotní tvůrci pak odjížděli s pozitivními pocity, jelikož to pro některé bylo poprvé, co své debuty viděli na plátně v opravdovém kině. Také vřelá zpětná vazba pro ně byla motivací k další práci a natáčení společného celovečerního dokumentárního filmu, který spolek Inventura chystá.

inventura jablonec 7

Co je filmová dílna pro seniory Inventura? Účastníci a účastnice dlouhodobé filmové dílny pro seniory spolku Inventura v sobě na pravidelných setkánách probouzí vášeň pro film a vlastní autorský projev. Vznikají tak autorské filmy skupiny lidí, která často zůstává nevyslyšená a opomíjená. Stávají se ambasadory generace, která je často vnímána zploštělou optikou pobiratelů důchodů. Seniorští filmaři se to snaží měnit a motivovat i své další vrstevníky, aby s natáčením vlastních filmů začali.

inventura jablonec 4

inventura jablonec 1

inventura jablonec 5

inventura jablonec 10

inventura jablonec 9

inventura jablonec 6

inventura jablonec 8

inventura jablonec 2

Foto: Lukáš Houdek

Čtěte dále

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

HFFest: Pražský Anděl na několik dní rozvibruje latinskoamerický festival Sabor Latino

Už v úterý 17. září začne již tradiční HateFree Fest latinskoamerické kultury Sabor Latino Praha. Potrvá do čtvrtka a letos provoní Pěší zónu Anděl. Festival zahrnuje hudební koncerty a taneční vystoupení s workshopy mnoha žánrů a zemí Latinské Ameriky. Kromě hudby a tance představí návštěvníkům tamější gastronomii a tradiční řemeslné výrobky včetně oblečení, šperků, talismanů nebo folkorních hudebních nástrojů. Vstup na něj je zdarma!


HateFree Culture 15. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.