Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Nabídka audio dokumentů a krátkých filmů z HateFree distribuce

 

audiodokumenty big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

20
června
2017

Rádi byste ve svém městě, na festivalu nebo v prostoru, který provozujete, uspořádali některou z akcí akcentující vzájemné poznávání a dobré soužití? Vyberte některý z dokumentů z HateFree distribuce a zorganizujte pro své okolí inovativní hromadný poslech audio dokumentů z produkce Českého rozhlasu Dvojka nebo promítněte některé z krátkých dokumentárních filmů z dílny seniorů, kteří začali své první snímky natáčet kolem sedmdesátky. Stačí si vybrat z níže uvedené nabídky a napsat na email zone(a)hatefree.cz. My vám dokumenty zašleme zcela zdarma.

Hromadný poslech audio dokumentů Českého rozhlasu

Vyzkoušeli byste rádi něco nového a domníváte se, že by takový inovativní přístup mohl nalákat i posluchače z vašeho okolí? Uspořádejte ve svém městě nebo prostoru hromadný poslech některého z audio dokumentů Českého rozhlasu na HateFree témata. Stačí zajistit pokud možno venkovním hlukům odolnou místnost, kvalitnější zvukové vybavení a návštěvníkům nabídněte škrabošky nebo šátky. To aby se na dokument soustředili a vychutnali si tak jedinečný zážitek z poslechu bez rušení vnějšími vlivy. Po domluvě je možné pokusit se také zajistit některého z hostů (autor dokumentu, zástupce ČRo nebo odborník na dané téma) na následnou diskuzi s posluchači.

Vybrat si můžete z následujících dokumentů. Ty vám poté pošleme jako kvalitní zvukový soubor a vám už nic nebude bránit v uspořádání unikátní akce ve vaší obci.

Iamme Candelwick - Žít Evropu jinak

Dokument o životě na čtyřech kolech. „Vždycky mi přišla děsivá představa umírajícího člověka, který lituje, že doopravdy nežil anebo, v horším případě, si to ani neuvědomuje. Snažím se žít tak, aby si můj život a životy lidí kolem mě zachovaly právě svoji živost, vědomou rovinu vědomě prožitého času a prostoru. Rozhodnutí zkusit žít s rodinou v obytném autě a procestovat Evropu bylo pro mě motivováno právě touhou žít naplno, plnit si sny, poznat znovu důkladněji sebe sama,“ říká autorka dokumentu o životě na čtyřech kolech.

Dokument si můžete poslechnout ZDE.

Dan Moravec - Čechy Čechům – Bez nenávisti

Hate Free je iniciativou lidí, kteří, jak uvádějí, usilují o život bez násilí a nenávisti. Pod záštitou Úřadu vlády ČR a Agentury pro sociální začleňování. Hate free, česky Bez nenávisti, je terčem nenávistných útoků prakticky každý den. Na internetu. Nenávist ze strachu? Z nepoznaného? A co s ní? Dokument Dana Moravce Čechy Čechům – Bez nenávisti.

Dokument si můžete poslechnout ZDE

Brit Jensen - Velký plán

Tři ženy ze tří různých koutů světa sdílí své zkušenosti a otázky týkající se vztahů, stárnutí a sexu.
Claire /klér/ žije v Kanadě, je jí osmdesát sedm let a hledá partnera. Do britských novin napíše krátký článek o své osamělosti a o tom, jak je pro starou ženu obtížné najít partnera, zvláště, když už skoro žádní muži podobného věku nežijí. Dokumentaristka Brit Jensen si článek náhodou přečte a dostane podle svého názoru výborný nápad, jak by Claire ještě mohla najít naplňující vztah. Se svým velkým plánem Brit zavolá Claire do Kanady. Jenomže všechno se nevyvíjí tak, jak si to Brit představovala. Obrátí se proto pro radu na svou sestřenici Situ, která žije v Dánsku. Jak se ukáže, Sita má zkušenosti, o kterých Brit neměla tušení...

Dokument si můžete poslechnout ZDE

Apolena Rychlíková a Martin Kohout – Mýtus Charta

Letos si připomínáme už čtyřicet let od vzniku jednoho z nejdůležitějších dokumentů moderní československé historie, Charty 77. Jaký je její odkaz dnes, je na co navazovat? Jak přesně Charta vznikala, co byly mechanismy jejího fungování a jak se na znění dokumentu dívají její signatáři v dnešní době? V kritické eseji se skrz vzpomínky pamětníků Anny Šabatové, Petra Uhla, Ladislava Hejdánka, Dany Němcové a dalších odkrývají jednak různé dosud nepojmenované okolnosti fungování Charty a českého disentu, ale i odkaz a otázka důležitosti boje za lidská práva dnes.

Dokument si můžete poslechnout ZDE

Jitka Škápíková – Nataša, Soňa, Olga, Helena

„…Prostě do mě tak dlouho hučeli, až jsem se nechala přesvědčit. Pak jsem toho hořce litovala, ale už bylo pozdě.“ Říká jedna z účastnic ojedinělé akce, kterou loni v létě uspořádala Liga lidských práv. Rozhodla se upozornit na problém u nás dosud právně ne zcela dořešený: odškodnění žen, které byly přinuceny ke sterilizaci. Ženy, kterým bylo z nejrůznějších důvodů odňato to nejcennější – mateřství – připraví pod vedením zkušených lektorek divadelní představení, v němž odhalí své životní příběhy. Dokument Nataša, Soňa, Olga, Helena připravila autorka a režisérka Jitka Škápíková.

Dokument si můžete poslechnout ZDE

Hana Sedláková - Hlasy, které slyším

Existují lidé, co slyší hlasy, které ostatní neslyší. Patří k nim i Majka Hodaňová. Poprvé hlasy uslyšela, když jí byly tři roky - tehdy se ji snažily podpořit a pomoci, postupně se však stávaly spíše kritičtějšími, zlostnějšími, panovačnějšími. Jaký je život s hlasy? Je možné se s nimi naučit žít nebo se jim vzepřít? Do jaké míry mohou ovlivnit různá životní rozhodnutí? Tématu se věnuje rozhlasový dokument Hany Sedlákové.

Dokument si můžete poslechnout ZDE

Tereza Hronová - Zvláštní host

I když mluví výbornou češtinou a žije jako naprostá většina z nás, jeho exotický původ je vidět na první pohled. Leonardo Teca pochází z africké Angoly. Za podivných okolností byl vyslán do Československa v 80. letech na studia střední školy a už tu zůstal. Tereza Hronová rozplétá příběh tohoto evangelického faráře a hudebníka v jedné osobě. Zavede nás i do jeho rodné země, kde se setkává s Angolany, kteří v Česku studovali, ale rozhodli se vrátit domů. V dokumentu Zvláštní host.

Dokument si můžete poslechnout ZDE.

Tereza Reková – Pacientka Karel

Karel se narodil, nebo možná narodila, jako zdravé a bezproblémové dítě. Když mu bylo jedenáct, začal ve škole nahlas říkat nevhodné věci, včetně sprostých slov. Pak se přidaly těžké záchvaty auto agrese. Diagnóza se pořád měnila, až se nakonec ustálila na definici Touretteův syndrom s morbidní depresivní poruchou. Jaké to asi je, když studujete medicínu, vaše největší přání je být doktorem, ale jednou za čas prostě musíte vykřiknout slovo nebo udělat nějaký pohyb? A co když vám ještě k tomu v občance stojí psáno „žena“, ale vy se necítíte ani jako holka, ani jako kluk – spíše byste preferovali označení „bezpohlavní“?

Dokument si můžete poslechnout ZDE

Ivan Studený - Ilhem hledá "love for ever"

Čtyřiadvacetiletá dcera alžírského policejního důstojníka nebyla spokojená s rolí, kterou nabízí ženě společnost v zemi po staletí formované náboženskými tradicemi. Odmítala nápadníky a nechtěla se stát poslušnou loutkou v moci manžela. Přela se s autoritami, vzdorovala rodičům a klofla partnera přes českou internetovou seznamku. On nevěří ničemu, pro ni je Bůh a jeho přikázání životním pilířem. Chodili spolu virtuálně, ale už na prvním skutečném rande se zasnoubili. Ona mu dala počestnost, on zaplatil věno. Ona opustila rodnou zem. On přísahal před Alláhem, aby se zavděčil její rodině. Ona riskla zatracení v pekelném ohni, aby si mohla splnit dívčí sny. Setkali se v Tunisu, brali v jižních Čechách a žijí v Praze.

Dokument si můžete poslechnout ZDE

Tereza Reková – Překročit hranici

Uprchlickou krizi se snažila neřešit. Nechtěla přicházet do krvavých konfliktů se svými blízkými. Nevěděla, co si o dané problematice myslet. Tak dlouho se vyhýbala článkům na internetu, až se rozhodla jet na hraniční přechod Bapska / Berkasovo a poznat pravdu zblízka. Tereza Reková v dokumentu Překročit hranici.

Dokument si můžete poslechnout ZDE

Apolena Rychlíková - Operace Klinika

Dokument ukazuje zápas aktivistů o udržení domu, kterému 2. 3. vypršela smlouva o výpůjčce. Nebývalá vlna solidární energie se prolila domem, který teď navštěvují desítky, stovky lidí, aby přiložili ruku k dílu. Jaké to pro ně je stát se na chvíli squatterem - dokáží nahlédnout na to, kolik úsilí stojí udržovat dům v chodu, jak těžké je se o něj starat, připravovat program, uklízet a fungovat komunitně? Nad dokumentem se vznáší otázka, co vlastně Klinika fyzicky zhmotňuje a jak se obejít bez domu, který se stal místem pro myšlenky.

Dokument si můžete poslechnout ZDE

Projekce krátkých snímků z filmové dílny pro seniory Inventura

Filmové dílny od spolku Inventura se snaží zprostředkovat seniorům znalosti audiovizuální tvorby tak, aby získali nástroj k prosazování vlastních názorů, myšlenek a mohli tak vypovídat o situaci vlastní generace. Každé úterý odpoledne se scházejí v pražském centru Elpida. Probouzejí v sobě vášeň pro film a vlastní autorský projev. Vznikají tak autorské filmy generace, která často zůstává nevyslyšená a opomíjená. Stávají se také ambasadory vlastní generace.

HateFree Culture získala tyto jedinečné krátké snímky filmařů, kterým je kolem sedmdesáti a začali natáčet své filmy teprve nedávno, do distribuce. Máte chuť uspořádat projekci pásma těchto snímků ve vašem prostoru ve městě? Nebo byste chtěli zorganizovat také aktivity s přesahem? Spolek Inventura je krom jiného otevřen uspořádání pilotní filmové dílny pro obyvatele některého z domovů pro seniory ve vašem městě, případně takový workshop následně spojit s veřejným mezigeneračním promítáním spojeným s diskusí s tvůrci.

Dva ze snímků na ukázku najdete níže. Více jich najdete přímo na kanálu spolku Inventura nebo se vám pokusíme vytvořit výběr filmů po konzultaci s vámi na míru.

V případě zájmu o uspořádání některé z těchto akcí pište na zone(a)hatefree.cz.

Čtěte dále

Jsme Česko

„Jsme Česko,” říká více než padesátka obyvatel České republiky rozličného původu, náboženského vyznání, orientace i sociálních skupin. A to ve společné kampani vládního projektu HateFree Culture a Multikulturního centra Praha. Činí tak u příležitosti 30. výročí demokracie v Česku a odkazují se ke státním symbolům, zejména pak k barvám české vlajky, tedy trikoloře. Stužka s trikolorou byla i jedním ze symbolů Sametové revoluce.


HateFree Culture 11. 11. 2019

Otevřená snídaně už v neděli 24. listopadu v Praze!

V neděli 24. listopadu od 9:30 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením nad čajem a kávou s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních.


HateFree Culture 11. 11. 2019

„Před lety jsem vás vozila autem, dnes vozíte vy mne.” Desítky seniorů napsaly dopis vnoučeti

Téměř šedesátka seniorů starších šedesáti let napříč Českem napsala svým vnoučatům. Cílem bylo zjistit, jaký vzkaz by senioři rádi předali nové generaci. Aktivita probíhala pod patronací seniorské organizace SenSen zastřešující 40 tisíc členů v seniorských klubech napříč ČR. Nejmladšímu ze seniorů bylo šedesát let, nejstaršímu šestadevadesát. Většinu z nich tvořily ženy a jen pět účastníků a účastnic nemělo vlastní rodinu a dopisy tak psali obecně mladé generaci. „Pracujeme se starými lidmi. A důvodem, proč jsme s dopisy začali, je z psychologického hlediska jejich potřeba udělat na konci života nějaké resumé. Esence jeho existence se pak objevuje v tom dopise,” uvedla iniciátorka projektu Urszula Tokarska z Polska.


 

Lukáš Houdek 6. 11. 2019

Vyměnila novinařinu za řešení problémů na Luníku IX. „Romská chudoba je stejná jako každá jiná.“

Jarmila Vaňová, novinářka, která vyměnila žurnalistiku a tvorbu televizního národnostního pořadu za terénní sociální práci na nechvalně známém slovenském sídlišti Luník IX, svého rozhodnutí zpětně nelituje. Sama říká, že nešlo nedělat sociální žurnalistiku, když se každodenně setkávala s lidmi, kteří se nacházeli v zoufalé situaci a sami nevěřili, že se dá v jejich životě cokoliv změnit.


Rena Horváthová 4. 11. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.