Ztrátu končetin přijala jako příležitost a výzvu. Je nejlepší paralympijskou snowboardistkou v USA

Obrázek: amy-purdy

Život masérky Amy, která vždy milovala snowboarding, se v jejích devatenácti letech náhle změnil. Den poté, co se u ní objevily příznaky podobné chřipce, byla ve stavu septického šoku převezena do nemocnice. V sanitce přestala dýchat a její orgány a končetiny nebyly dobře prokrveny. Následkem toho jí selhaly ledviny a přišla o slezinu a obě nohy pod koleny. Diagnóza zněla meningokoková meningitida a její šance na přežití byla pouhá dvě procenta. 

Amy Purdy, které nakonec daroval ledvinu otec, bojovala o život tři měsíce. Přestože čelila bolestem a mnoha výzvám, už v nemocnici po probuzení z komatu se rozhodla nevzdat. Tehdy si slíbila dvě věci. Vrátí se na snowboard a svoji zkušenost využije ke splnění všech svých snů. „Byla to dlouhá a občas i děsivá cesta. Samozřejmě jsem netušila, kam mě zavede. Zpočátku to bylo o vizualizaci snů, které jsem dříve měla. Viděla jsem se zase na snowboardu. Cítila jsem, jak se mi do žil vlévá adrenalin a moje srdce bije rychleji, když jsem na to pomyslela,“ vzpomíná Amy, která se do nového života vrhla po hlavě.

Obrázek: amy-7
Obrázek: amy-6

Pouhé tři měsíce po transplantaci ledviny se přihlásila na národní mistrovství ve snowboardingu a získala medaile ve třech závodech. Dnes je Amy Purdy nejlépe hodnocenou paralympijskou snowboardistkou v historii USA, trojnásobnou vítězkou Světového poháru v para snowboardingu a bronzovou medailistkou z paralympijských her. Její kreativita, pozitivní přístup k životu a pevné odhodlání nikdy se nevzdávat jí otevřely dveře k mnoha dalším příležitostem. Kromě terapeutických masáží, kterým se nadále věnuje, se zapojila i do modelingového a hereckého průmyslu. Objevila se ve videoklipu zpěvačky Madonny a oceňovaném filmu What's Bugging Seth. Spolu se svým tanečním partnerem, profesionálním tanečníkem a choreografem Derekem Houghem, také obsadila druhé místo v úspěšné show Dancing with the Stars. Byla první soutěžící s oběma amputovanýma nohama v show a připojila se k seznamu několika málo soutěžících, kteří nikdy nedostali od porotců skóre nižší než 8. Její výsledné skóre 27,9 ze 30 patří mezi první desítku nejvyšších v historii soutěže. Amy je také úspěšným motivačním řečníkem, její autobiografie On My Own Two Feet se stala bestsellerem a vyšla v deseti různých jazycích.

Obrázek: amy
Obrázek: amy-3

Přes všechny svoje úspěchy je Amy nejvíce hrdá na neziskovou organizaci Adaptive Action Sports, kterou v roce 2005 založila se svým manželem snowboardistou a skateboardistou Danielem Galem. AAS poskytuje snowboardové a skateboardové tréninky pro lidi s tělesným hendikepem s cílem vychovat novou generaci para sportovců. V době svého založení byla první organizací zaměřující se na přiblížení extrémních sportů hendikepované komunitě a její činnost přispěla k zařazení snowboardingu do soutěžních disciplín na paralympijských hrách v Soči v roce 2014. Od té doby zaznamenala řadu úspěchů. 8 ze 13 amerických snowboardistů soutěžících na zimních paralympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 trénuje v AAS. „Snowboarding mi zachránil život, žila jsem pro něj a on mi dal ten nejúžasnější život, jaký jsem si kdy mohla přát,“ uvedla Amy Purdy „Jsem velmi pyšná na to, že můžeme poskytnout zdroje a příležitosti, abychom pozitivně ovlivnili i životy ostatních!“ dodala.

Foto: FB Amy Purdy

Obrázek: amy-4