„Židé spolu s muslimy umí dělat dobré věci.“ Muslimsko-židovská kuchyně nakrmí až 200 lidí týdně

Obrázek: salaam-shalom-kitchen-4

Kuchyně míru, tak by se dal přeložit název Salaam Shalom Kitchen, společného projektu britských židů a muslimů. Arabské slovo salám a hebrejské šalom totiž znamenají mír. „Jsme společný muslimsko-židovský projekt založený na přesvědčení, že spolupráce napříč komunitami a hranicemi pomáhá budovat soudržnost komunity a bořit bariéry,“ uvádí Kuchyně na svém webu. Jde patrně o jediný takový projekt svého druhu ve Velké Británii.

„Shodli jsme se, že je velmi důležité, aby se naše dvě komunity (židé a muslimové, pozn.) spojily a vytvořily pro Nottingham něco užitečného, aby spolu viditelně spolupracovaly na odstraňování bariér. Je totiž rozšířená představa, že muslimové a židé toho nejsou schopni. Což se snažíme vyvrátit,“ říká Karen Worth z Kuchyně Salaam Shalom. Dobrovolník Serjio Rocha doplňuje, že je skvělé, že se komunity dokážou spojit a pomoci těm nejzranitelnějším. „A co taky spojuje víc než jídlo?“ směje se. Lidé, kteří v Kuchyni působí, si také pochvalují možnost seznámit se s lidmi, s nimiž by patrně za jiných okolností nikdy nepřišli do styku. A nejde pouze o rozličné strávníky, ale i ty, kteří se podílejí na přípravě jídla. 

Obrázek: salaam-shalom-kitchen-2

Radost ze setkávání mají také hosté Kuchyně. „Jsme tu jako rodina, povídáme si a smějeme se,“ říká mladá žena, která využívá možnosti přijít se zdarma dobře najíst. A svěřuje se, že ještě nedávno žila na ulici. 

Obrázek: salaam-shalom-kitchen-3

Kuchyně Salaam Shalom je komunitním projektem v britském Nottinghamu. Z přebytků ze supermarketů vaří jídlo pro potřebné. Každý středeční večer od 17:30 do 19:30 pak rozdají 50 až 70 porcí jídla. „Našimi hosty jsou různí lidé. Někteří mají nouzi o jídlo, jiní jsou osamocení. Někteří nemají střechu nad hlavou, další se potýkají s duševními potížemi. Servírujeme jídlo také uprchlíkům či žadatelům o azyl, stejně tak lidem s nízkými příjmy. Zatímco většina našich hostů jsou dospělí lidé, pravidelně k nám přicházejí i rodiny s dětmi,“ popisuje Kuchyně skladbu hostů. 

Obrázek: salaam-shalom-kitchen-5

Kuchyně spolupracuje a dává o sobě vědět skrze různé pomáhající organizace a projekty. Povědomí o službách muslimsko-židovské kuchyně však šíří i její hosté a vítaní jsou všichni bez rozdílu. „Z nikoho z našich hostů netaháme žádné informace. Jídlo rozdáváme zdarma, ale pokud někdo může přispět, velmi to vítáme,“ uvádějí členové projektu. 

Obrázek: salaam-shalom-kitchen-1

Kuchyně nyní získala výraznou finanční podporu od Meghan, vévodkyně ze Sussexu. Ta Kuchyni darovala 5 000 liber. „Díky tomu nyní zvládáme připravit až 160 porcí jídla,“ uvádí Bilal Hussain z Kuchyně. „Pro řadu lidí je to opravdová záchrana,“ hodnotí význam příspěvku. 

Foto: Archiv Salaam Shalom Kitchen