Vychází Kde domov můj? Podcastová série o namibijských dětech, které vyrostly v Československu

Obrázek: domov-web-fotka

Píše se rok 1985. Šestapadesát namibijských dětí nasedá pod rozpáleným angolským sluncem do letounu, aby našly nový domov v srdci Evropy. V socialistickém Československu chodí do školy, osvojují si místní jazyk, navazují přátelství a poprvé zažívají rodičovskou lásku. Zdejší kultura se pozvolna stává tou jejich. Stávají se Čechoslováky. Pár let po sametové revoluci však přichází nečekaný zvrat, který psychiku mnohých z nich navždy poznamená.

Proč namibijské děti do Československa přicestovaly? Jak jejich život u nás vypadal? Proč se musely vrátit do Afriky? A jak žijí dnes? Na to hledá odpovědi podcastová série Lukáše Houdka, který vzpomínky namibijských dětí natáčel pro Paměť národa přímo v Namibii na konci roku 2021.

Obrázek: domov-ctverec

Podcastová série vychází od pondělí 14. srpna a každé pondělí bude zveřejněn další díl. Poslouchat ji můžete přímo ZDE na našem webu, nebo ji najdete na poslechových aplikacích v rámci našeho doku-podcastu Exteriéry.

Režie: Lukáš Houdek
Zvukový design a mix: Adam Voneš
Dramaturgie: Brit Jensen

**************************************

Pokud vás příběh namibijských dětí zaujal a rádi byste je podpořili, můžete tak učinit příspěvkem na transparentní účet Spolku na podporu namibijských Čechů 2002505394/2010. Ten z vybraných peněz pomáhá lidem přímo na místě. Snaží se z nich ale také podporovat návraty některých dětí domů. Tedy do Česka.

Vznik podcastové série podpořilo Velvyslanectví ČR v Pretorii.