Vozíčkáři se musí chránit před nákazou covid-19. Sehnat potřebné věci v karanténě je náročné. Pomáhá rozcestník 

Obrázek: vozejkov-small

Současný nouzový stav je náročnou výzvou pro nás pro všechny. Potýkáme se s omezeními, která přináší karanténa, a řada lidí se obává o své zdraví. Jak se v této době žije lidem na vozíku, pro které jsou omezení součástí běžného života a kteří jsou nyní ohroženou skupinou z hlediska nákazy? „Mnozí vozíčkáři mají ke svému hendikepu přidruženy ještě další zdravotní problémy. To může přinášet problémy s imunitním systémem, urologické potíže, problémy s dýcháním a mnoho dalších. Vozíčkáři se proto musí obzvláště pečlivě chránit před nákazou covid-19,” popisuje pro HFC Marcela Mrázková, redaktorka komunitního portálu pro lidi s poraněním páteře a míchy Vozejkov.cz. „Pokud vozíčkář žije sám, je pro něj situace složitá. Je nucen si zajistit osobní asistenci v jiné podobě, podléhá zásadní sociální izolaci, psychické frustraci. Všem hendikepovaným bez rozdílu velmi chybí rehabilitace i lázeňská péče,” dodává. Jak se v souvislosti s pandemií koronaviru změnila nabídka služeb pro hendikepované a kde mohou nyní nalézt pomoc?

vozejkov 1

Lidé s poraněním páteře a míchy využívají služby a pomůcky, které jim pomáhají v mobilitě i udržení dobré kondice a zdraví. Podle Marcely Mrázkové se zákaz prodeje na zdravotní potřeby nevztahuje, může však vznikat problém při dodání specifických léků či pomůcek, například vozíků, které se vyrábějí téměř zcela na míru. Obtíže mohou způsobit také zavřené ordinace lékařů a specialistů. „To je problém, protože velká část vozíčkářů trpí zdravotními problémy, které nejsou přímo život ohrožující, ale pokud se jim nevěnuje pravidelná péče, dochází k vážnému poškození zdraví. Logicky se teď pozornost primárně věnuje naléhavým případům, ale ostatní zdravotní problémy i v nouzovém stavu zůstávají,” zmiňuje Mrázková.

Rozcestník covid-19

Na nenadálou situaci plnou změn se rozhodl reagovat komunitní portál Vozejkov.cz. „Z mediálních platforem na vozíčkáře doléhaly různé zprávy, ale minimum určených přímo jim. A pokud už ano, bylo to hodně nahodilé. Tak jsme se pokusili vše podstatné umístit na jedno místo. Přinášíme rady odborníků, důležité kontakty, nabídky pomoci, odpovídáme na nejčastější otázky,” osvětluje Mrázková. Portál tak během několika dní karantény zprovoznil informační rozcestník covid-19, kde hendikepovaní naleznou přehledné a aktuální informace o nákaze a doporučení určená přímo pro ně.

Rozcestník tak mimo jiné nabízí možnost zapůjčení zdravotních pomůcek pro případy nouze, kontakty na lékaře a odborníky, online poradnu i peer mentoring, v rámci kterého radí zkušení vozíčkáři těm novým. „Všichni bez rozdílu řeší nyní i mnoho situací s covid-19 spjatých. Na peery se obrací lidé, kteří přišli náhle o asistenci, zajímá je, jak se chránit, nebo řeší jiný problém,” vyjmenovává Mrázková. „Naše sociální pracovnice například pomáhala dostat ze zahraničí vozíčkáře, kterému vzhledem k nutnosti bezbariérových spojů nedokázala pomoci česká vláda. Naše spinální specialistka Zdeňka Faltýnková má více práce z důvodů zavřených odborných ambulancí. Řeší také problematiku platnosti poukazů na péči, vozíky a podobně,” doplňuje. 

vozejkov 2

Osobní asistence

Na portálu Vozejkov lze také sdílet poptávku i nabídku osobní asistence. „Najít vhodného osobního asistenta je dlouhodobý problém, který tu byl dávno před nouzovým stavem. Nynější stav v něčem pomohl, i malá města a vísky si uvědomily, že je třeba pomoci hendikepovaným a seniorům. Vzniklo několik nových projektů, které nabízejí pomoc. Jejich souhrn najdete v našem informačním rozcestníku covid-19,” říká Marcela Mrázková a doplňuje, že Vozejkov doporučuje vozíčkářům fungující osobní asistenci ukvapeně nerušit. „Mohli by se tak snadno dostat do potíží v případě onemocnění pečující osoby nebo rodinného příslušníka,” vysvětluje.

vozejkov 3

Roušky a ochranné pomůcky

Česká asociace paraplegiků (www.facebook.com/czepa.cz), která je provozovatelem portálu Vozejkov, se snaží maximum ze svých služeb v současném stavu zachovat nebo nabízet jinou formou. U některých to však nelze. V rámci nařízení vlády tak například byla uzavřena prodejna charitativního bazaru. „Tak se jeho zaměstnanci rozhodli šít roušky pro potřebné,” reaguje Marcela Mrázková. Redakci Vozejkova také oslovilo studio Zdravý design, které nyní pomáhá se šitím a distribucí ochranných pomůcek. „Dohromady jsme spolu se Zdravým designem odeslali 350 textilních roušek potřebným a přes 500 kusů ochranných pomůcek jsme ve spolupráci s Alza.cz zaslali do rehabilitačních ústavů. Nyní čekáme na várku respirátorů pro naše klienty, aby je mohli používat při styku s asistentem,” uzavírá Mrázková.

Foto: Česká asociace paraplegiků - CZEPA Facebook