Brazilský dědeček háčkuje pro děti s vitiligem vlastní panenky. Staly se hitem

Obrázek: vitiligo-dedecek-small

vitiligo dedecek 1

Pro svou vnučku se rozhodl uháčkovat panenku, která bude jeho autoportrétem - se vším všudy, tedy že bude odrážet i stav jeho kůže. Když se pak fotografie panenky dostaly mezi okruh rodinných známých, začali si u něj lidé objednávat personalizované panenky, jako například na vozíku, s naslouchadlem nebo alopecií. Přáli si pro své děti hračky, které reflektují širší spektrum lidí, zejména pak dětí samotných. A popularita panenek začala stoupat. Ještě víc po tom, co začal jejich fotografie sdílet na sociálních sítích. „Byl jsem šokován lidmi, kteří si panenky objednávali. Cítil jsem obrovský vděk za zpětnou vazbu, kterou jsem dostával od dospělých i dětí,” uvedl pro CTV News.

vitiligo dedecek 7

Jak dále pro kanadskou televizi vylíčil, jemu osobně vitiligo žádné větší problémy nepřineslo. Všímá si ale, že zkušenosti každého jsou odlišné a zejména u dětí může tento stav přinášet řadu nepříjemností. Podle American Academy for Dermatology může mít vitiligo na psychiku dětí zničující dopad. Proto João vnímá jako důležité, aby měly takové děti hračky, které jejich stav reflektují a normalizují. Panenky přitom jsou jedněmi z prvních hraček, s nimiž přijdou děti do styku.

vitiligo dedecek 6

„Ze začátku mě bolely prsty a záda, dnes vůbec,” uvedl v rozhovoru pro server Bored Panda. „Ještě pořád nejsem úplně v důchodu, pořád pracuju s jídlem, ale už ne tak intenzivně. V tuto chvíli trávím 90 % svého času s panenkami. Mám strašně objednávek,” dodal.

vitiligo dedecek 2

vitiligo dedecek 3

vitiligo dedecek 5

Foto: Instagram a FB Joãa Stanganelli