Ve 40 se zamilovala do ženy. Čekal ji coming out v rodině, zaměstnání i partě. Napsala knihu

Obrázek: suchardova-main

Při pohledu zvenčí vše působilo idylicky. Měla stabilní vztah, dospělou dceru, práci, splacenou hypotéku a spoustu možností, jak si užívat život. Po čtyřicítce se však zamilovala do ženy a celý její život se otočil vzhůru nohama. „To je v pořádku v patnácti, ve dvaceti letech, když se ještě hledáte. Ale pokud žijete v dlouhodobém vztahu, je to docela průšvih, který nenabízí správné řešení. Buď se trápíte vy, což se podepisuje na vašem chování k okolí, nebo do toho říznete a ublížíte partnerovi, potažmo celé rodině,” shrnuje Michaela Suchardová svůj příběh, který přibližuje v knize Úlet. 

Již delší dobu měla Michaela pocit, že něco není v pořádku. Tak trochu to tušila vždycky, ale život ji vedl cestou, která je v naší společnosti tradiční. Když dcera dospěla a osamostatnila se, Michaela si uvědomila, že ji vztah s přítelem postavený na hlubokém přátelství přestává uspokojovat. „Najednou zjistíte, že je to špatně. Že vám, ne partnerovi, ale čistě jen vám v tom vztahu něco podstatného chybí. Partner nevidí problém. Vy najednou potřebujete lásku, vášeň, jiskření. A zároveň se za tu potřebu stydíte, připadáte si sobecká. Nechcete tomu druhému ublížit. A tak se v tom plácáte a nevíte, co s tím,” vypráví a dodává, že v rámci jejího coming outu byl pro ni nejtěžší právě rozchod s přítelem, který za nic nemohl. „Dlouho jsem se s tím nedokázala smířit. Snažila jsem se najít nějaké kompromisní řešení. Nechat všechno při starém a netrápit se láskou k jiné ženě, ale všechno logicky selhávalo. Když už to o sobě víte, tak to nelze vzít zpět.”

Homosexualita je bezva filtr na lidi

Její nejbližší novou situaci i přes rozpaky přijali. Od známých se dočkala podpory, ale i nepochopení. „Setkávala jsem se s dotazy, proč zbytečně rozbíjím rodinu. Vždyť mám přece všechno, co k životu potřebuju. Co by za to jiní dali. Není to jen rozmazlenost? Nuda? Krize středního věku?” popisuje. „Zkrátka jsem na mnohé lidi působila jako ,ta ženská, co už neví, co by roupama dělala’,” dodává Michaela, která dnes opět žije v dlouhodobém partnerském vztahu, tentokrát ale s pocitem klidu a harmonie. S bývalým partnerem udržuje přátelský vztah. „A co se týče přátel a známých, dá se říct, že je homosexualita takový bezva filtr na lidi. Zůstanou s vámi ti, co za to stojí,” doplňuje. Svůj příběh coming outu přitom nepovažuje za ojedinělý. Když jej začala zveřejňovat v rámci podcastu, ozvala se jí řada žen s podobným osudem.

Obrázek: ulet-mockup-08

Michaelinou zkušeností je inspirován i příběh hrdinky Mii, která na své cestě životem objevuje sama sebe i krásy Srí Lanky a tajemství buddhistického učení. „Úlet je kniha o hledání identity, odvaze přiznat si, kdo jste, a nezbláznit se z toho. Je o velké životní změně, o lásce, strachu a dalších pozemských radostech i starostech,” shrnuje autorka. „Celý život si neseme představy o tom, kdo jsme a co se od nás očekává. Snažíme se žít ,správně’, protože ,to přece tak má být’, naplnit roli, kterou nám společnost přisuzuje. A když nám konečně dojde, že nic z toho dělat nemusíme, bojíme se sejít z vyšlapané cesty. Bojíme se, jak bude naše okolí reagovat na pravdu o našich skutečných potřebách a láskách. O tom, co je pro nás přirozené. Člověk se nestává ,teplým’ jen tak z plezíru, není to nic, co byste si vybrali dobrovolně,” uzavírá. Přispět na vydání knihy a předobjednat si ji za výhodnou cenu můžete zde.