V Ústeckém kraji připadá na jednoho obyvatele 6 exekucí. Se smutnou bilancí bojují dluhové poradny

Obrázek: nadeje-dluhovka-klasterec-no-1-1

Čtyřiatřicetiletý Adam má za sebou několik operací kvůli srdeční vadě a od dětství žije také s psychiatrickým onemocněním. Po rozvodu rodičů zůstal u otce, který však synovy důvěry zneužil k získání několika půjček. Adam nebyl schopen vyhodnotit své finanční možnosti a brzy se propadl do dluhové pasti. Pomoc našel u své matky, která mu je velkou oporou. V jejím doprovodu na začátku roku přišel do dluhové poradny NADĚJE a začal svoji neblahou finanční situaci řešit.

Šest exekucí na obyvatele. To je bilance Ústeckého kraje, která jej již několik let staví do čela žebříčku předluženosti obyvatel v České republice. Dopady problému však pociťuje celá společnost. Lidé v nouzi se mnohdy uchylují k práci v šedé zóně, trpí stresem, zdravotními i psychickými problémy. Pomoc jim po celé zemi již 32 let nabízí organizace NADĚJE. V Ústeckém kraji otevřela tři dluhové poradny v Kadani, Klášterci nad Ohří  a Štětí.

Jedním z klientů pobočky v Klášterci nad Ohří je i Adam, který s pomocí pracovníků poradny nejprve zmapoval své příjmy, závazky a exekuce a následně kontaktoval exekutory a věřitele. „Podařilo se nám zajistit všechny zákonem požadované doklady a následně jsme podali návrh na insolvenci. Věřitelé do insolvence přihlásili 26 pohledávek v celkové výši půl milionu korun,” shrnují poradci. Když Adam do dluhové poradny přišel poprvé, měl exekuci uvalenou i na invalidní důchod. Od července však pravidelně hradí splátky a vzhledem k jeho zdravotnímu stavu mu bude oddlužení ukončeno již za tři roky. „Naše včasná intervence a podpora matky pomohla klientovi zvládnout jeho nepříznivou životní situaci,” dodávají pracovníci z Klášterce nad Ohří.

Obrázek: nadeje-klienti-online

Podobnou zkušenost mají i senioři, kteří se obrátili na dluhovou poradnu ve Štětí kvůli dluhům z podnikání v souhrnné výši několika milionů korun. Kvůli nízkým příjmům manželé nebyli schopni závazky splácet ani žádat o oddlužení. V době, kdy se na dluhovou poradnu obrátili, se na ně usmálo štěstí. Došlo ke změně insolvenčního zákona a návrh na povolení oddlužení mohl být podán. „Manželé řádně plnili své povinnosti, komunikovali s insolvenčním správcem i soudem a v případě potřeby konzultace se obraceli na naši poradnu. V současné době mají již oddlužení schválené. Naskytla se jim tak šance, že pokud budou po dobu tří let plnit své povinnosti v oddlužení, bude jim zbytek dluhů odpuštěn a dostanou druhou šanci na klidný důchod,” popisují pracovníci poradny.

Organizace NADĚJE díky akreditaci Ministerstva spravedlnosti nabízí zdarma služby v oblasti oddlužení, odborné poradenství v otázkách osobních bankrotů a exekucí. Asistuje také při komunikaci s úřady, věřiteli, insolvenčními správci a soudy. V roce 2021 pomohla s nezvladatelnou finanční situací téměř pěti stům klientů. „Služba je ale státem dlouhodobě podfinancovaná. Jenom letos nám chybí půl milionu korun na zajištění jejího provozu. V současné ekonomicky náročné době tak hrozí, že budeme nuceni omezit pomoc, na niž lidé v místech našeho působení dlouhodobě spoléhají,” říká PR pracovník a asistent oblastní ředitelky Richard Brejša s tím, že v posledních měsících mají klienti zájem zejména o poradenství v souvislosti s růstem cen a energií. „Od letošního jara zájem vzrostl zhruba o 70 procent, většinou se na nás obracejí starší lidé. Pomáháme jim s vyřizováním sociálních dávek a v případě potřeby ve spolupráci s našimi terénními programy poskytneme potravinovou pomoc,“ dodává Brejša. Pomoci stovkám lidí začít žít život bez dluhů nyní můžete i vy. Přispět můžete na www.darujme.cz/dluhovkynadeje