Ukrajinské herečky v Praze nastudovávají představení o ženách, které ztratily domov, manžely a dosavadní život

Obrázek: nz64723

„Když vypukla válka na Ukrajině a do Čech začaly proudit mezi uprchlicemi umělkyně, které přišly o kontakt se svým původním oborem, napadlo mě, že by bylo ideální vytvořit tuto příležitost. Kdo jiný by měl hrát o ženách, které ztratily svůj domov, své manžely, celý svůj dosavadní život?” popisuje režisér Jakub Čermák vznik divadelního představení Trójanky. Unikátní představení, které bude mít jen několik repríz, bude mít premiéru už v sobotu 10. září.

Moderní zpracování klasické tragédie se nesoustředí na současný vojenský konflikt, ale na oběti války obecně. Mužské i ženské postavy ztvární Ukrajinky, které v Česku našly dočasný azyl. Jejich muži totiž zůstali v napadené zemi. „Rozhodli jsme se pro Euripidovy Trójanky, protože nám nabízejí jasné paralely se současnou situací na Ukrajině i v České republice. Klasický text se věnuje osudům obyvatelek Tróje, které po skončení války ztratily své manžely i svůj domov. Trójanky jsou do značné míry hra extrémní, stejně jako situace, kterou zažíváme,” popisuje Čermák. 

Obrázek: nz64680

Jedenáct umělkyň z nejrůznějších koutů Ukrajiny se od začátku srpna pravidelně každodenně schází na zkouškách souboru Depresivní děti touží po penězích, který je vzal pod svá křídla. „Doma jsem před dvěma lety hrála ve filmu Deportace 44-46 a tenkrát mě vůbec nenapadlo, že po dvou letech samа pocítím válku, prudkou nenávist a taky nikdy nezahojené rány na duši,” říká herečka Daria Noviková, která se kvůli zkoušení přestěhovala z Budapešti do Prahy. „Pro mě je projekt Trójanky vysvobozením mých emocí a zážitků, příležitostí znovu hrát v mém rodném jazyce. Objevení nových emocí a barev pro diváka, zanechání ukrajinské stopy v jeho duši,“ dodává herečka a performerka z Kyjeva Kateryna Poletayeva.

Obrázek: nz64753

Pražská premiéra proběhne 10. září ve 20 hodin v divadle Venuše ve Švehlovce, olomoucká premiéra 20. října v 19 hodin v Divadelním sále Uměleckého centra Univerzity Palackého. Představení se hraje v ukrajinštině s českými titulky.

Obrázek: nz64707
Obrázek: nz64686
Obrázek: nz64650
Obrázek: nz64630
Obrázek: nz64639
Obrázek: nz64590
Obrázek: nz64636
Obrázek: nz64538