Mladík po obrně komunikuje pouze digitálním hlasem. Nyní složil píseň o přátelství a sklízí úspěchy

Obrázek: tyler-hartfield-small

Šestnáctiletý Tyler Hartfield se minulý týden těšil mimořádné mediální pozornosti. Australský zpravodajský server ABC přinesl zprávu o tom, že Tyler společně se svými spolužáky složil píseň inspirovanou Nickem Cavem. Ten se k písni o několik dní později vyjádřil. 

„Je to tak dobré. Kapela je skvělá. Líbí se mi to plíživé tempo, doprovodné vokály i to, jak se to ve 3:15 rozjede. Skutečně vzrušující,” nešetřil chválou. Pozitivně se vyjádřil také k veršům, za kterými Tyler stojí. „Tylerovo psaní je téma samo o sobě - ,Vlk který zvítězí? Ten, kterého nakrmíš´ - V tom je něco tak neskutečně moudrého a pravdivého,” řekl

Tyler se narodil s dětskou mozkovou obrnou, v komunikaci s okolním světem je odkázán na počítač. „Nemám hlas, ale mám hodně co říct,” komentuje ve videu s nahrávkou Tyler. „Mám v hlavě mnoho písní, které touží spatřit světlo světa,” doplňuje.

 

Píseň The One You Feed, kterou složil, je podle jeho slov o bitvě, kterou svádí ve své mysli, a přátelství se svou asistentkou Jayne Taylor, která mu pomáhá s výukou. „Ta píseň je o tom, jak mi Jayne přináší do života světlo, když se cítím sklesle a temně. Ona mi pomáhá začlenit se do školního kolektivu,” vysvětluje svým digitálním hlasem Tyler na videu. Jayne říká, že Tyler je chytrý, kreativní a zábavný student se smyslem pro černý humor. Vzájemnému porozumění se dle jejích slov museli naučit časem.

K hudbě se Tyler dostal přes tvorbu poezie, kterou si přál zhudebnit. Jeho cit pro jazyk je dle jeho asistentky výjimečný. Na tom se s ní shoduje i učitel, který se studenty nacvičuje. „Přišel s poezií, která byla tím nejkrásnějším, hluboce promyšlenýšleným materiálem, který jsem za dlouhá léta četl. Jednoho dne se zmínil, že poslouchal Nicka Cavea a já hned věděl, odkud vítr vane, “ říká Ben Power pro ABC.

tyler hartfield 1

Tyler své texty sdílel s ostatními ze třídy a skupina studentů vytvořila hudební soubor inspirovaný Nickem Cavem. On sám figuruje jako autor a dirigent, kapela má pak dalších osm členů. Dvanáctiletá Hannah Walker, která hraje na kytaru, o zkušenosti zkoušet s Tylerem mluví jako o momentu, který jí otevřel oči. „Chtěli jsme všem přiblížit, jak se Tyler cítí, a předat to okolnímu světu”, uzavírá.

Foto: Repro ABC