Afghánky se ve škole učí číst, psát a jezdit na skateboardu. Dokument o nich letos získal Oscara

Obrázek: afghanka-oscar-small

Afghánské dívky vyrůstají díky nestabilní situaci v zemi v obtížných podmínkách. Řada z nich navíc následkem ozbrojených konfliktů žije v chudobě a z celé řady důvodů a omezení, která se na dívky v Afghánistánu vztahují, mají výrazně omezený přístup ke sportovním aktivitám. V zemi však vyrůstá nová generace žen, které jsou ochotny to změnit. Třeba tím, že se učí jezdit na skateboardu. A právě o tom vznikl v roce 2019 dokument s názvem Learning to Skateboard in a Warzone (If You´re a Girl) (pozn. Učit se jezdit na skateboardu ve válečné zóně, když jste dívka).

Dokument zachycuje odvahu afghánských dívek stát si za svým a nedat se, a to v rámci školy jízdy na skateboardu Skateistan. V roce 2017 ji založil australský skateboardista Oliver Percovich z původně malé skupiny dětí, které se učily jezdit. Dnes je z ní nezisková organizace nabízející jak trénink skateboardingu, tak vzdělání pro děti ze sociálně slabých rodin. Už také nepomáhá pouze dětem v Afghánistánu, ale i v Kambodži nebo Jihoafrické republice. Výukový program školy Skateistan je určen pro děti ve věku od 5 do 17 let a je zaměřen především na zapojení dívek, dětí s různými druhy postižení a dětí z nízkopříjmových rodin.

 

Pokud by afghánské dívky nenavštěvovaly tuto školu, s největší pravděpodobností by byly „doma, pomáhaly ostatním ženám v domácnosti, zkoušely se nějak zabavit, případně by se staraly o chlapce v rodině či malé děti,“ jak uvedla Carol Dysinger, režisérka dokumentu. Místo toho mají dívky jedinečnou příležitost se vzdělávat a věnovat se sportu. Carol Dysinger pracovala v Afghánistánu několik let a ví, jak obtížné je získat důvěru uzavřené afghánské společnosti. Proto se rozhodla vytvořit pro natočení dokumentu čistě ženský tým a zdokumentovat, co se děje za zavřenými dveřmi Skateistanu. Na kameru se jí podařilo zachytit úžasný příběh dívek vyrůstajících v konzervativním, válkou stiženém prostředí, které jsou školou vedeny k tomu, aby věřily, že dokážou cokoli.

„Pocházím z oblasti, kde poté, co dívka vyroste, nevychází ven,“ prozrazuje jedna z žákyň školy v traileru k dokumentu. „Tohle je bezpečné prostředí, kde se dívky mohou učit,“ říká vyučující. „Máme strach. Někteří lidé jsou tu velmi zaujatí,“ říká jiná dívka. „Odvaha je, když někdo chodí do školy a studuje,“ dodává další.

„Tohle je film, který jsme chtěli natočit – ne o skateboardingu, ale o dívkách. Bylo potěšení natočit mou oblíbenou část Afghánistánu, což jsou právě ty dívky. Miluju děti. Miluju je tak moc a bylo tak krásné je přivést do světa, kde jsou jen zřídka viděny takovými, jakými opravdu jsou,“ uvedla režisérka.

Dokument letos získal dvě prestižní ocenění, a to Filmovou cenu Britské akademie za nejlepší krátký film a Oscara za nejlepší krátký dokumentární film.